...O posvícení všechno to voní, tak jako v apatyce ...aneb jak slavily děti z MŠ Revoluční, MŠ Chmelová a Veselé školy posvícení
Tak jsme u nás v Česticích slavili posvícení. Letošní bylo jiné než jindy. Pršelo a pršelo. Ve školce jsme ale neseděli. Byli jsme se podívat na Čestickém nádvoří, kde hrála muzika a také v Čestickém zámku, kde vystavovala své nádherné výtvory naše bývalá paní učitelka Anička Hartlová. Také jsme chodili, pokud nám déšť dovolil ven. O to víc jsme se mohli věnovat přípravám na posvícení. Všechny děti z MŠ Revoluční, MŠ Chmelové i se školáky z Veselé školy se dozvěděly, co to vlastně posvícení je, naučily se posvícencké písničky, které se u nás zpívají a hlavně si upekly hnětýnky. Posvícení jsme oslavily a nakonec nám i to sluníčko vykouklo a nakonec bylo krásně.
Vážení rodiče,
v souvislosti s nadcházející hlášenou meteorologickou situací na tento víkend bych Vás ráda ubezpečila, že Vašim dětem u nás nehrozí žádné nebezpečí. Prognóza počasí k našemu kraji je přívětivá, sice bude deštivo, ale ve strakonickém okrese je hlášena povodňová aktivita pouze u větších toků např. Otavy apod. Škola v přírodě v Česticích se nachází na kopci a není zde žádný větší tok, kde by mohly vzniknout záplavy.
Milé paní učitelky, páni učitelé a ostatní pedagogičtí pracovníci,
vítáme Vás v novém školním roce. V tuto chvíli jsou zveřejněny termíny pobytů na rok 2025.
V případě zájmu se nám ozvěte.
Opět o nás napsali:
Děti si užily parádní "školandu"
Ve dnech 21. – 23. 2 2024 se naši školáčci z první a druhé třídy (doplněni o jednoho předškoláka, tři třeťáky a jednoho čtvrťáka) zúčastnili historicky první školy v přírodě a myslím, že určitě ne poslední.
Objekt školy v přírodě se nachází v nedalekých Česticích, které jsou samy o sobě zajímavým místem a lokalitou plnou turisticky významných míst..... (celý text můžete dočíst ZDE)
Napsali o nás:
Článek o Škole v přírodě s lyžováním si můžete přečíst ZDE
... podzim jako od Josefa Lady...
Říká se, že každé roční je nejkrásnější a má něco do sebe. Ale podívejte se na ten letošní podzim, to je nádhera. Děti prožily spoustu zážitků a dobrodružství, které se k podzimu váže. Slavili jsme společně posvícení, pekli brambory v ohni a poznávali barevnou přírodu, zkrátka všechno, co podzim umí nabídnout.
V případě zájmu je možné si domluvit osobní prohlídku naší školy.
Telefonní kontakt 721 308 245, ředitelka školy Kateřina Vršková
Nově si můžete naší Školu v přírodě prohlédnout též virtuálně, v sekci "O Nás" klikněte na odkaz 3D prohlídka
Podrobné informace k organizaci pobytu Školy v přírodě s lyžováním naleznete zde:
Informace pro doprovodné pedagogy
Informace pro rodiče - závazná přihláška, cena
...a jdeme ven...
Kolik překvapení, dobrodružství a zážitků nás čeká, když vyrazíme ven do přírody?
Klíčem k objevování zákonitostí přírody i světa lidí se zdánlivě skrývá v této prosté činnosti, a proto vyrážíme ven za každého počasí, abychom mohli objevovat věci nové a ověřovat věci poznané.
Pravidelně také najdeme a přineseme nepřeberné množství přírodnin ke zkoumání. Mikrosvět je úžasný, fascinující a moc nás baví.
Napsali o nás....
Loučíme se s paní Zimou
Ohlédnutí se za zimou - Pomalu se začínáme loučit s Paní Zimou, která letos nebyla ani krutá a dávala si načas i se svým příchodem. Přesto všechno jsme si ji užili. Letos poprvé s lyžováním v nedalekém skiareálu Zadov a dalšími aktivitami u nás v ŠvP Čestice.
Nabízíme naše služby v termínu od 7.7. - 14.7. 2023 pro cca 30 dětí
- kvalitní stravu a ubytování
- komplexní služby při zajištění pobytu ve škole v přírodě - program, zdravotní a noční službu
- nabízíme zážitkové programy vedené pedagogy, zažijete dobrodružství v krásném a zdravém prostředí šumavského předhůří
- ochutnáte v naší kuchyni, jak chutná léto na Šumavě
- cena za dítě včetně dopravy je 3600 Kč (není započítané kapesné dětí) rozličné výlety po okolí např. Hoslovický mlýn - akce dětský den, projížďka na koních apod. nebo hrad Helfenburk či Kašperk
Vzdělávací programy vhodné k létu - Bylinky víly Květušky, O čem si potok šeptá, Vyprávění starého úlu aneb jak to chodí u včeliček, Po indiánské stezce nebo Kamarádi z luční školky
Barevný podzim všude, kam se podíváš...
Už dlouho jsme o sobě ze Školy v přírodě v Česticích nedali vědět. Podzim je krásné období. Obarví se pestrou paletou barev a my jen žasneme, co všechno příroda dokáže. Podzim nám nabídne i nepřeberné množství pokladů, ze kterého lze tvořit jedna radost. To všechno si děti na pobytech u nás v ŠvP užily. Zdravíme všechny z Čestic...
Termíny:
- 08.01. - 13.01. 2023
- 15.01.- 20.01.2023
- 22.01. - 27.01.2023
- 29.01 - 03.02. 2023
Harmonogram pobytu:
Příjezd do Čestic neděle - cca 17 hodin - ubytování, večeře ...
Pracovní dny - pondělí - pátek
7.15. - vstávání, ranní hygiena
7.45 - 8.10 - snídaně
8.30 - odjezd do ski areálu Zadov
9.00 - 11.30 - výuka lyžování - je počítáno s 20 - 30 min přestávkou na občerstvení a odpočinel
11.45 - odjezd zpět do Čestic
12.15 - oběd
12.45 - 13.30 - polední klid, klidové hry
14.00 - 17.30 odpolední program - pobyt venku, tvořivá činnost
17.30 - 18.00 - večeře
18.00 - 20.00 - hry dle programu
20 00 - noční klid
Zeleně je vyznačen čas, kdy jsou děti pod dohledem pedagogů z vyjíždějící školy, oranžově je vyznačen čas, kdy jsou děti pod dohledem pedagogů ŠvP Čestice a modře, kdy zajišťuje výuku SKi areál Zadov
Odjezd - v pátek 13.00 - předpokládaný návrat do Prahy 15 hodin dle situace
Cena: cena za dítě 6200 Kč
zahrnuto:
- doprava z Prahy a zpět
- strava a ubytování - 5 dnů
- doprava skibusem do areálu Zadov
- výuka lyžování
- půjčovné lyží
- odpolední program
- noční asistent, zdravotnice
nezahrnuto:
- pobyt pedagogové - strava a ubytování - 1 pedagog 280 Kč/den - celý pobyt 1400 Kč (5nocí)
- kapesné na odměny
Vítáme Vás v novém školním roce 2022/2023
a těšíme se, až za námi přijedete do Čestic.
Letní tábor - Putování se skřítkem Čestíkem
Právě probíhá letní tábor pro děti z MČ Prahy 1. Více informací naleznete v hlavním menu - Tábory. Fotografie umisťujeme také v menu Tábory.
Návod na prohlížení fotografií - rozklikněte sekci Tábory - vpravo nahoře napište uživatelské jméno a heslo, které jste dostali v Organizačních pokynech k pobytu - znovu klikněte na sekci Tábory - Foto
...O čem si potok šeptá... , vám poví děti z MŠ Pštrossovy a MŠ Národní
Když se řeknou prázdniny, každému z nás se vybaví sluníčko, voda a hry venku. Toho všeho si přijely užít děti z MŠ Národní a MŠ Pštrossova. Už ví, jaký pestrý život je u rybníka a o čem si potok šeptá.
Poznáváme a objevujeme přírodu se skřítkem Čestíkem
Světlo světa spatřil nový dokument Školy v přírodě a školní jídelny Čestice - Koncept EVVO a nabídka programů pro MŠ a ZŠ - Poznáváme a objevujeme přírodu se skřítkem Čestíkem. Celý dokument si lze prohlédnout v DOKUMENTECH EVVO.
Jak jsme slavili máj
U nás je jaro v plném proudu, všechno kvete a voní a co více? Na přelomu dubna a května je magická filipojakubská noc, při které se dějí čarodějnické reje. U nás na Podlesí bývá zvykem, že mladí hoši staví svým dívkám májku, kterou musí uhlídat před ostatními chlapci z okolních vsí. Děti při pobytu ve Škole v přírodě se na stavění máje došly podívat. Samy si s paní učitelkou máječek ozdobily a oslavily tradiční zvyk písničkou, kterou se s paní učitelkami naučily a zatancovaly si okolo svého máječku.
Velikonoce v Praze na Staroměstském náměstí
Tak takto to vypadá, když přijedeme my za Vámi do Prahy. Oslavili jsme Velikonoce ve spolupráci s Nadací Pražské děti a s Vámi. Připravili jsme si komponovaný program s Veselou dudáckou kapelou. Ukázali jsme Vám známe i méně známé tradice, z nichž některé se ještě i v této době u nás bve vesnicích na Podlesí dodržují. Užili jsme si dopoledne s dětmi z mateřských škol a odpoledne s dětmi ze základních škol MČ Prahy 1.
Možná, že se to zdá předčasné, ale co budete dělat o prázdninách?:-)
Vítáme Vás v novém roce 2022 a jsme velice rádi, že se k nám v letošním roce chystáte. Samozřejmě děláme všechno pro to, abychom dodržovali aktuálně platná opatření stanovená vládou k pořádání pobytových a zotavovacích akcí a pobyty byly pro Vaše děti co nejvíce bezpečné. Níže je uveden přehled nutných přijatých opatření vládou. Situace se mění, a proto ji budeme sledovat a případně aktualizovat.
Pravidla dle aktuálně platných opatření k 1.1.2022
Mateřské školy
Pro děti z mateřských škol se pravidla nemění a před výjezdem se testovat nemusí. Děti nesmí vykazovat klinické příznaky onemocnění Covid 19 či jiného respiračního onemocnění.
Všichni pedagogové a doprovodný personál se musí před výjezdem otestovat antigenním či PCR testem s negativním výsledkem a splnit jednu z následujících podmínek O-T-N.
- je plně očkován
- absolvoval nejdéle 72 hodin před výjezdem PCR test s negativním výsledkem
- prodělal onemocnění Covid-19 v uplynulých 180 dnech
Je nutné, aby s sebou na školu v přírodě měly tyto dokumenty. Dotazník lze stáhnout ZDE
1. Dotazník pro rodiče, součástí tohoto dotazníku je též potvrzení o bezinfekčnosti. Prosím o pečlivé vyplnění tohoto dotazníku.
2. Kopii kartičky pojišťovny
3. Zdravotní způsobilost pro účast na zotavovací akci, lze využít formulář, který rodiče odevzdávají do své MŠ při nástupu dítěte
Roušky - Je nutné též mít s sebou roušku. Dětem do 6 let stačí rouška chirurgické. V případě, že by byla nutnost návštěvy lékaře či jiného zdravot. zařízení. Rouška je též nutná i do autobusu, která se řídí danými pravidly určenými MZ.
Vzhledem k tomu, že školy mají oddělené prostory a žádné prostory kromě školní jídelny, kde se stravuje každá skupina odděleně, nemusí děti ani vyjíždějící pedagogové nosit ve vnitřních prostorech roušku či respirátor.
Základní školy
Děti ze základních škol a jejich pedagogové či doprovodný personál se musí před výjezdem otestovat antigenním či PCR testem s negativním výsledkem a splnit jednu z následujících podmínek O-T-N. Testování žáků a pedagogů zajišťuje vyjíždějící škola před výjezdem. Záleží na opatřeních konkrétní ZŠ. V případě jakýchkoliv dotazů volejte.
- je plně očkován
- absolvoval nejdéle 72 hodin před výjezdem PCR test s negativním výsledkem
- prodělal onemocnění Covid-19 v uplynulých 180 dnech
Testování v průběhu pobytu není nutné.
Roušky - Je nutné též mít s sebou roušku. Dětem do 6 let stačí rouška chirurgické. V případě, že by byla nutnost návštěvy lékaře či jiného zdravot. zařízení. Rouška je též nutné i do autobusu, která se řídí danými pravidly určenými MZ.
Vzhledem k tomu, že školy mají oddělené prostory a žádné prostory kromě školní jídelny, kde se stravuje každá skupina odděleně, nemusí děti ani vyjíždějící pedagogové nosit ve vnitřních prostorech roušku či respirátor.
Všichni zaměstnanci ŠvP Čestice jsou pravidelně 1x týdně testováni
... a přišel i Mikuláš...
Adventní čas je vždycky tajemný. Je to čas přípravy a očekávání velké události - narození Ježíška. Advent je protkaný tradicemi, zvyky a obyčeji, které naši předkové udržovali a každoročně si je v tomto období připomínali. Některé jsou známé a hojně rozšířené dodnes, jiné již tak trochu upadly v zapomnění. Podívejte se, jak jsme slavili Advent u nás. Přišel svatý Mikuláš v doprovodu anděla. Měl s sebou i malého čerta, ale nebáli jsme se. Mikuláš ho vždy dokázal zkrotit. Dozvěděli jsme se o svátku sv. Barbory, sv. Lucie a také o tom, co Advent pro nás znamená a jak bychom ho měli trávit. Užili jsme si sníh, i když by ho mohlo být víc.
...Podzim u nás ve škole v přírodě...
Podzim je úžasné roční období, které má své velké kouzlo jako každé jiné roční období. I když už sluníčka ubývá a dny se krátí, tak o to víc si jej užíváme. Jsou to dny jako stvořené k procházce a trávení času venku. Příroda nám nabízí spoustu pokladů a snad každý, kdo se vrací z podzimní procházky, tak si s sebou domů něco nese. Někdy už bývá sychravo, ale ani to nás nezastaví v objevování a zkoumání přírody, hrám a zážitkům. Podzimní příroda nabízí spoustu aktivit, které si nikdy jindy neužijeme. Podívejte se, jak ho děti trávily u nás v ŠvP Čestice.
Opatření proti Covid 19
Platná opatření - děti do 6 let nemusí být testovány, vyžaduje se při výjezdu k nám na školu v přírodě vyplněný Dotazník pro rodiče (součástí tohoto dotazníku je též prohlášení o bezinfekčnosti).
Dospělé osoby se musí prokázat dle systému O-T-N.
Je nutné mít s sebou do autobusu roušku.
Zdravíme Vás v novém školním roce 2021/ 2022 a přejeme pohodový start v tomto školním roce.
Aktuální informace k výjezdům na pobyty ve školách v přírodě. Ve spolupráci s KHS Strakonice jsou určena tato pravidla:
Děti z mateřských škol se před výjezdem testovat nemusí. Je nutné, aby s sebou na školu v přírodě měly tyto dokumenty. Dotazník lze stáhnout ZDE
1. Dotazník pro rodiče, součástí tohoto dotazníku je též potvrzení o bezinfekčnosti. Prosím o pečlivé vyplnění tohoto dotazníku.
2. Kopii kartičky pojišťovny
3. Zdravotní způsobilost pro účast na zotavovací akci, lze využít formulář, který rodiče odevzdávají do své MŠ při nástupu dítěte
Je nutné též mít s sebou roušku. Dětem do 6 let stačí rouška chirurgické. V případě, že by byla nutnost návštěvy lékaře či jiného zdravot. zařízení. Rouška je též nutné i do autobusu, která se řídí danými pravidly určenými MZ.
Děti ze základních škol se před výjezdem musí testovat či splnit jednu z následujících podmínek. Testování zajistí vyjíždějící základní škola a informace je nutné předat rodičům. Vždy záleží na konkrétní základní škole, jestli bude své žáky testovat hromadně či rodiče budou muset zajistit test jednotlivě. Dotazník lze stáhnou ZDE
Je nutné doložit negatviní test nebo jednu z následujících podmínek
Pro pedagogy (z MŠ i ZŠ) - pedagog se musí prokázat jednou z následujících podmínek
Na našich webových stránkách jsou zveřejněny nové termíny na školní rok 2021/22
S bylinkovou vílou Květuškou
Blíží se svátek sv. Jana, proslulá a tajuplná svatojánská noc, která je opředena magickou silou a bylinky utržené v tomto období mají silné léčivé účinky. Bylinková víla Květuška ukázala dětem ze Základní školy Brány jazyků léčivé rostliny, které sbíraly, tvořily z nich a poznávaly. Velkým zážitkem bylo také bubnování na drumbeny, které si dokonce velmi nápaditě ozdobily. Podívejte, jak si užily školu v přírodě u nás v Česticích. Už teď se těšíme v září na viděnou.
Info k letnímu táboru
Zdravíme Vás všechny v novém roce. Jako tradičně dáváme na vědomí termín letního pobytu.
Na náš letní tábor se přihlásíte zasláním emailu na adresu školy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kde uvedete jméno dítěte, datum narození dítěte, jméno rodiče a kontakt na rodiče či zákonného zástupce.
Váš email bude vždy potvrzen ze strany ŠvP Čestice. Přihlášky budou zařazovány v došlém pořadí. Termín ukončení přihlášek je 14.5. 2021. Po tomto termínu obdržíte další informace k organizaci a platbě letního pobytu.
V případě dotazů, se obraťte telefonicky či emailem na kancelář ŠvP Čestice, rádi Vám je zodpovíme.
Kateřina Vršková
..Sluníčko zachází za hory, pasáci pečou brambory ....
Podzimní škola v přírodě pro děti z MŠ Národní a MŠ sv. Voršily byl provoněn vůní ohýnku a pečených brambor. Je až neuvěřitelné jaké činnosti, které byly pro naše předky každodenní rutinou, jsou pro naše děti obrovským zážitkem a dobrodružstvím. Děti si brambory nejen nakopaly, ale pod vedením paní učitelek rozdělaly oheň, brambory upekla a snědly. Počasí bylo opravdu krásné, a tak děti strávily spoustu času v lese zábavou, objevováním nových věcí a posilováním svého zdraví.
... O posvícení všechno to voní tak jako v apatyce,
ten, kdo by nešel na posvícení, ten by byl blázen přece...
Slova známé lidové písničky vystihují v jakém duchu se nesl druhý zářijový víkend, kdy ve škole v přírodě byly děti z MŠ Revoluční a MŠ Benátky. Připravily se na to naše posvícení opravdu důkladně. Dozvěděly se, jaký je rozdíl mezi poutí a posvícením, naučily se řadu písniček a napekly hnětynky, což je tradiční pečivo trochu podobné lineckému, které se zdobí polevou a sněhovými ozdobami. Toto pečivo se podle tradice peče pouze jednou za rok a to na posvícení a za tanec ho chlapci dostávali na posvícenecké muzice od své milé. Při jejich posvícenské muzice jim zahrály dudy a podělily se o upečené a ozdobené hnětynky. Domu si také jednu odvezly a s ní plno zážitků z pouťové a posvícenecké školy v přírodě.
Informace pro vyjíždějící školy a rodiče k podzimním výjezdům v souvislosti s Covid 19
Jsme rádi, že se k nám chystáte vyjet či poslat své dítě. Děláme vše proto, abychom dodrželi všechna nezbytná opatření a zajistili tak bezpečnost Vašich dětí.
Zde jsou nejdůležitější informace týkající se pobytu v ŠvP Čestice
1. prosíme o pečlivé vyplnění Dotazníku pro rodiče, abychom v případě potřeby mohli poskytnout nejlepší péči a zabránili případnému vyvolání znepokojení i při sebemenších zdravotních obtížích. Samozřejmě, pokud bude potřeba, o zdravotním stavu svého dítěte budete bez prodlení telefonicky informováni. Škola má vybavenou zdravotní izolaci v případě potřeby je zde nemocné dítě umístěno a pečuje o něj zdravotní služba. Neprodleně jsou informováni rodiče o zdravotním stavu svého dítěte.
Součástí Dotazníku pro rodiče je čestné prohlašení o bezinfekčnosti.
2. Měření tělesné teploty - každému dítěti bude pravidelně každý den změřena během poledního klidu tělesná teplota, která bude zaznamenána do zdravotní karty dítěte. Tuto zdrav. kartu spolu s Dotazníkem pro rodiče obdrží rodiče při příjezdu zpět od pověřeného pedagoga.
3. Roušky - dle opatření není nutné nosit roušky v ubytovacím zařízení. Přesto je potřeba, aby děti roušky měly a to z důvodu hromadné dopravy či případné návštěvy lékaře.
4. Organizační opatření v budově ŠvP Čestice - škola je vybavena dezinfekčními dávkovači a pravidelně důkladně ošetřována dezinfikována. Paní učitelky dbají na důkladné dodržování hygieny dětí.
Ubytované školy se v průběhu pobytu nepotkávají. Každá škola má svůj prostor nejen při ubytování a hře, ale také v jídelně, kde se každá skupina stravuje samostatně.
Skřítek Čestík
Hledáme skřítka Čestíka všude, kde se dá a objevujeme přitom kouzlo přírody.
Zjišťujeme, co les potřebuje, co mu schází, jak se k němu chovat a při tom zapojujeme všechny smysly. Je to pro nás velký zážitek!!!
Pan kuchař upekl i borůvkový koláč. Skřítka Čestíka jsme si nakonec vyrobili z přírodnin, které jsme našli. Vlastně se ukrýval všude kolem nás.
„Škola v přírodě a ŠJ Čestice“
nabízí pobyt
PRO RODIČE S DĚTMI
26.června – 3.července 2020
Využijte možnosti ubytování a přijeďte se zrekreovat do malebné pošumavské vesnice nedaleko Volyně. V klidném prostředí můžete prožít příjemný týden, poznat nové věci a tvořivě či sportovně využít svůj čas i čas Vašich dětí.
Škola v přírodě Čestice je školské zařízení Městské části Praha 1. Do naší školy pravidelně vyjíždí děti ze všech mateřských škol a základních škol zřizovaných MČ Prahy 1.
Pro Vás i Vaše děti bude připraven program. Zatímco Vaše děti budou mít svůj program s kvalifikovanými učitelkami ŠVP, rodiče mohou volný čas využít k relaxaci, sportu či k tvořivým činnostem neobvyklých technik jako např. drátování, enkaustika nebo plstění pod vedením lektorky.
O víkendu lze využít čas pěším výletem do Středověkého hoslovického mlýna, případně se zúčastnit místní kulturní akce Otevření naučné včelí stezky z Čestic do Krušlova, která bude probíhat 27.6. 2020.
Cena pobytu:
- pro dospělé 360Kč (ubytování a strava)/den
- pro dítě z MŠ 300 Kč/den
- pro děti ml.škol.věku 330Kč/ den
Doprava vlastní. Lze využít hromadné autobusové dopravy, která je z Prahy do Čestic dobře dostupná.
Vzhledem k lepší organizaci pobytu je nutné, aby věk dětí nebyl nižší než 2 roky. Maminky s sebou mohou mít menší děti, ale musí si o děti pečovat celý den samy.
V případě zájmu mě, prosím, kontaktujte emailové adrese svp.cestice@seznam nebo telefonicky na čísle 721 308 245.
Z krásné šumavské přírody v Česticích vás zdraví Mgr.Kateřina Vršková – ředitelka školy
Informace týkající se aktuálních informací spojené s omezením provozu
Jakmile budou uvolněny opatření vládou, případně Vaším zřizovatelem bude uvolněn provoz ve Vašich mateřských školách, nasmlouvané pobyty lze uskutečnit. Prosím, domlouvejte se se mnou telefonicky či emailem osobně.
Moc děkuji a věřím, že až se situace brzy uklidní a potkáme se společně u nás v Česticích
S pozdravem
Kateřina Vršková
Mimořádné opatření - dle nařízení zřizovatele je objekt Školy v přírodě a školní jídelny Čestice na 30 dní uzavřen. Na již zajištěných termínech na duben se budu osobně telefonicky domlouvat dle vývoje situace.
Děkuji za pochopení
Kateřina Vršková řed. školy
Nově nás můžete sledovat na FB profilu uvedeným níže
https://www.facebook.com/SVPCestice
MŠ Opletalova a MŠ Revolučni v Česticích
Letos si dává paní Zima na časd. Nikam nespěchá. V prvním lednovém týdnu bylo počasí téměř jarní, svítilo sluníčko a na sněhové duchny to nevypadlo ani u nás ani někde jinde.
Děti z MŠ Opletalova a z MŠ Revoluční se sice na sníh a zimní radovánky těšily, ale pobyt ve škole v přírodě si užily i tak. Objevovaly přírodu v tomto ročním období, šly se podívat do lesa za zvířátky, jestli v zimě nestrádají. Dokonce našly pár stop u krmelce. Také si jednoho živočicha, který rád u krmelce pobývá, vyrobily. V pátek se s námi všichni rozloučili a prý už se teď těší na červen, až k nám zase přijedou do školy v přírodě.
Krásné Vánoce plné dárků, které se nedají koupit ani zabalit a úspěšný vstup do nadcházejícího roku
přejí všichni zaměstnanci Školy v přírodě v Česticích
...Kdo to klepe? Bílý pán, Mikuláš dnes přišel k nám...
Také u nás ve škole v přírodě se zastavil svatý Mikuláš s čertem. Čert byl velký neposeda a pořád děti zlobil a nenechal je na pokoji. Všechny děti dostaly nadílku, kterou si jistě zasloužily. A ten, kdo přece jen přes rok trošinku zlobil, slíbil, že to v příštím roce určitě bude lepší. Děti sv. Mikulášovi poděkovaly písničkou a říkankou, tím ale čertovské řádění neustalo.
Na zámku v Česticích bylo pořádné pekelné řádění. Sám Lucifer se přišel na tento svět podívat. Ten, kdo byl statečný, mohl si s ním záhrát kostky.
Děti z MŠ a ZŠ Sanotšky a MŠ Peškovy toho stihly opravdu hodně. Postavily si sněhuláka a jako upomínku na svůj slib, který daly svatému Mikuláši si upekly perníkové čertíky, které si také ozdobily a odvezly domů.
...A přišel podzim...
Přišel podzim a převlékl stromy do barevných kabátků a my jsme všechnu tu krásu mohli pozorovat. Ve škole v přírodě jsme si užili spoustu zábavy. Na častých vycházkách při pobytu venku jsme pouštěli draky, hráli si ve spadaném listí a také sbírali přírodní materiál, který podzim má více než dostatek. Někdo si vyrobil barevnou podzimní paletu, jiný skřítka podzimníčka. Podívejte se, jak se nám to povedlo.
... O posvícení všechno to voní tak jako v apatyce,
ten, kdo by nešel na posvícení, to by byl blázen přece ...
Slova známé lidové písničky vystihují v jakém duchu se nesl druhý zářijový víkend, kdy ve škole v přírodě byly děti z MŠ Revoluční, MŠ Sv. Voršily a MŠ Chmelové. Připravily se na to naše posvícení opravdu důkladně. Dozvěděly se, jaký je rozdíl mezi poutí a posvícením, naučily se řadu písniček a napekly hnětynky, což je tradiční pečivo trochu podobné lineckému, které se zdobí polevou a sněhovými ozdobami. Toto pečivo se podle tradice peče pouze jednou za rok a to na posvícení a za tanec ho chlapci dostávali na posvícenecké muzice od své milé. Při jejich posvícenské muzice jim zahrály dudy a podělily se o upečené a ozdobené hnětynky. Domu si také jednu odvezly a s ní plno zážitků z pouťové a posvícenecké školy v přírodě.
Vítejte ve školním roce 2019/2020
Babí léto nám ohlašuje příchod podzimu a my se připravujeme na to, až k nám plný přijede a přiveze děti z Prahy. Budeme spolu poznávat přírodu, stavět pro skřítky a prožívat různá dobrodružství. Budeme sbírat , , a další přírodniny, z kterých si budeme vyrábět . Možná potkáme i lesního nebo . Už se moc na vás těšíme.
...V lese a u vody...
A přijeli k nám děti z 1. tříd ZŠ Brány jazyků a přivítalo je léto, jak má být. Kde jinak trávit horké dny, než u vody nebo v lese. Vypravily se proto k potoku. Přivítal je vodník jako z pohádky a povídal si s dětmi o životě u vody. Největší zážitek, ale pro děti bylo stavění hrází, které si opravdu užili. Z pařezů a dalších přírodnin si podle své fantazie vyrobily krásná lesní strašidla. Podívejte se na fotografiích, jak se jim práce povedla. S sebou domů si odvážely spoustu zážitků.
... Jak medoví medvídci hledali svojí maminku ...
S dětmi z MŠ Revoluční přijeli do školky v přírodě včelí medvídci - Brumda a Čmelda. Ani neuvěříte, co se jim stalo. Někde se jim ztratila jejich včelí maminka. Ještě, že jim děti slíbily, že jim pomohou. Hledaly, kde se dalo, ale nebylo to jen tak jednoduché. Vždy musely splnit úkol, který jim měl napovědět, kde hledat dále. Byly se podívat u rybníka a zkusily při tom nalovit a poznat rybky. Také se byli podívat na louce. Tam nasbíraly plný košík bylin a dokonce se podívaly i k včelařovi, kde si povídaly o tom, co se děje a jak to žije v úle. Vyrobily si včelku, aby jim hezký pobyt připomínala i doma.
Jak myslíte, že vše dopadlo? Ano, nakonec se všichni šťastně shledali.
Podívejte se na fotografie
... My máme máječek pěkný, zelený,
jsou na něm jablíčka pěkný červený...
Do školy v přírodě k nám tentokrát přijeli děti z MŠ Letenské, Masné a Peroutkovy. U nás bylo jaro v plném proudu, všechno kvetlo a vonělo a co více? Na přelomu dubna a května je magická filipojakubská noc, při které se dějí čarodějnické reje. U nás na Podlesí bývá zvykem, že mladí hoši staví svým dívkám májku, kterou musí uhlídat před ostatními chlapci z okolních vsí. Děti při pobytu ve Škole v přírodě se na stavění máje došly podívat. Samy si s paní učitelkou máječek ozdobily a oslavily tradiční zvyk písničkou, kterou se s paní učitelkami naučily a zatancovaly si okolo svého máječku.
Krásné Velikonoce Vám
přejí všichni zaměstnanci Školy v přírodě v Česticích
... Přišlo jaro do vsi ...
A opravdu přišlo jaro a s ním i vše, co k jaru patří. Vlaštovky se nám vrátili z teplých krajů a ze všech stran se ozýval veselý ptačí zpěv a další zvuky, které jarní příroda nabízí. Děti při pobytu ve Škole v přírodě pozorovaly nově narozená jehňátka, ale i další živočichy, které sluníčko vytáhlo ze zimních úkrytů. Svůj pobyt si děti zpestřily svoji oblíbenou hrou v lese, kde postavily spoustu domečků pro lesní skřítky. Těm se ale bude bydlet.
... Už je konec masopustu, už je konec muziky,
nebudeme hrát a zpívat, budeme se modliti ...
V Česticích jsme slavili masopust. Děti ze školy v přírodě si takovou příležitost nemohly nechat ujít. O tom, co je to masopust, proč jej slavíme a jaké zvyky a tradice se při masopustu dodržují, se dozvěděly od paní učitelek a čestické masky si mohly prohlédnout při jejich sobotní obchůszce vesnicí. Po pořádné veselici se lidé připravili na půst, který začíná Popeleční středou.
Podívejte se, jak jsme si užili první jarní sluníčko v Česticích.
Zimní tábor s Eskymákem Šumákem
Středa 13.2.
Víte, kdo ráno za námi přišel? Lední medvěd. Byla to předzvěst toho, co budeme celý den dělat. Přenesli jsme se do říše zvířat. Lední medvěd vyrušil i svého kamaráda medvěda brtníka ze svého zimního spánku. Byl chudák tak zmatený, že ani nevěděl, kde je. Během dopoledne jsme si vyrobili masky různých zvířat, abychom si mohli odpoledne uspořádat maškarní rej. Když jsme se byli venku projít, navštívili jsme salaš, kde na nás čekala malá jehňátka, která se nedávno narodila. Pozorovali jsme stopy ve sněhu a hádali jsme, kterému zvířeti by mohli patřit. Několik takových stop jsme si odlili ze sádry.
Odpoledne nás čekal slibovaný maškarní rej. Hodně se tančilo, soutěžilo, byla promenáda všech zúčastněnývh zvířátek a dokonce jsme dostali i velký dort.
Venku nás čekal, ale důležitý úkol. Vystopovat Yátyho. Vy nevíte, kdo to je? To je bratranec Yettiho, který žije tady na Šumavě. Všichni jsme byli odvážní a nakonec jsme Yátiho u své jeskyně každý sám navštívil. Za odměnu jsme dostali od něj stopu za splněný úkol.
Navečer jsme ještě měli závody ve psích spřeženích.
Úterý 12.2.
A tentokrát se za námi zastavil sněhulák. Ne na moc dlouho, bylo mu u nás hrozné horko. Přišel nám říci, co dnes budeme dělat. Na obrázku v našem iglů jsme našli obrázek oblečení. Dopolene jsme si udělali čepici a rukavice, které jsme po pobytu venku vyzdobili různými vzory. Podívejte, jak se nám povedli.
Také jsme měli odpoledne divadelní představení a hráli spoustu her. Oblékali jsme se na rychlost, proplétali provázek na rychlost. Moc nás to bavilo.
Pondělí 11.2.
Tak hádejte, co se ukrývalo v dnešním okénku našeho iglů. Dopravní prostředky. Ráno, když jsme si povídali jaké prostředky Eskymáci využívají, k nám přiběhl pes se svým spřežením a přivezl nám velký balík s překvapením.
Během dopoledne jsme si v naich dílničkách vyrobili sáně, sáňky, dopravní prostředky budoucnosti, které by mohli jezdit na sněhu a Eskymáci by je mohli využívat. Vše dle našich představ. Moc nás to bavilo a některá vozidla jsou opravdu vydařená.
Během dopoledne jsme vyrazili ven na sníh.
Po obědě jsme si chvilku odpočinuli a ozdobili jsme si upečené perníčky. Také jsme vyrazili ven, abychom mohli vyzkoušet naše speciální lyže pro dva a sáňky, které nám tady pes nechal.
Po večeři jsme si uspořádali velkou soutěž např. běh na sněžnicích nebo překonání divoké řeky přes ledové kry. Také jsme si zkontrolovali naše solné rampouchy, které už nám značně vyrostly.
Neděle 10.2.
Ráno jsme si po snídani otevřeli další okénko z eskymáckého iglů a byl tam obrázek jídla. Povídali jsme si, co všechno Eskymáci jí a do toho k nám přímo vtrhli dvě bíle oblečené postavy, byli to bacili. Jeden bacil se jmenoval Rýma a druhý byl neznámého původu. Prý na něj ještě nikdo nevymyslel žádný lék. Přinesli nám ukázat roztajený sníh, který přecedili přes bílé plátno, abychom viděli, jak je sníh špinavý, i když se nám zdá, že je krásně bílý, poučili nás, co dělat, aby nás nemuseli navštívit. Bacili by tam mezi námi poletovali ještě dlouho, kdyby nepřišla paní zdravotnice a nezahnala je. Pro jistotu nám dala každému mentolový zázračný lék, aby jsme se jich opravdu zbavili.
Dopoledne jsme si napekli perníky, každý si vykrojil několik perníčků. Když vše bylo dopečené vypravili jsme se ven na klouzačku. Přes noc trochu přimrzla a jezdila opravdu rychle. Na skokáncích jsme si to moc užili. Někdo si budoval své opevnění, jiní tvořili ze sněhové hromady tunel.
Protože jsme si ráno povídali o tom, co Eskymáci jedí, celý den se vlastně točil jen okolo jídla. Odpoledne jsme vyrazili na výpravu a nalovili jsme si při tom okouny buřtovité, které jsme si v přírodě po eskymácku připravili na ohni. Venku jsme si pohráli v lese.
Sobota 9.2.
Včera za námi přišel pošťák a přinesl nám dopis, ale ne ledajaký. Dopis nám přišel od Eskymáka a měli jste vidět jak vypadal. Byl zamrzlý v ledové kře, ale pro nás to byla hračka dopis rozmrazit a přečít.
Také nás navštívila paní Zima a přinesla nám tašky, do kterých si budeme sbírat naše poklady. Tašky jsme si ozdobili. Paní Zima měla pro nás přichystané různé úkoly. Dělali jsme různé pokusy se sněhem, zkoušeli jsme na sníh malovat, jak rychle taje a táké jsme zkusilivyrobit solné rampouchy, Uvidíme, jak pokus dopadne, na to si budeme muset počkat.
Dopoledne i odpoledne jsme vyrazili jsme ven na pořádnou klouzačku. Sníh si opravdu užíváme. Bobujeme, stavíme sněhuláky. Někdo se pustil i dokonce do větších staveb ze sněhu a vytvořil přímo sněhovou pevnost. Čaroval
Pátek 8.2.
Posíláme rodičům první hlášení. Do Čestic jsme dorazili v pořádku kolem 15,15. Děti si došly na svačinu a hned se s paní učitelkami pustily do vybalování svých zavazadel. Všechny děti jsou moc šikovné a samostatné.
Hurá!!! Konečně přišla pořádná zima...
A my jsme mohli vyrazit s dětmi za zimními radovánkami, protože když konečně k nám přijde zima tak u nás bývá opravdu krásná. Děti si užily bobování, stavěly sněhuláky a
Při pobytu ve škole v přírodě si s paní učitelkami vyrobily zimní okno, které jim bude připomínat, jak si Čestice užily.
Jak jsme si užívali zimní radovánky
Děti z MŠ Revoluční se svými paní učitelkami si přijely do Čestic užít zimu. Paní Zima se na ně opravdu připravila se vším všudy. Přichystala pořádnou sněhovou přikrývku, na které děti mohly bobovat a vyčarovala mráz,který dětem obarvil tváře dočervena.
V rámci pobytu navštívily děti i místní farmu, kde si prohlédly domácí zvířata a svezly se na koních. Také si vyrobily sněhuláka a odjížděly domů plné zážitků ze zimních radovánek a hlavně otužilejší.
... Oslava 30. výročí Školy v přírodě Čestice ...
18.listopad 1988 je dnem, který byl pro školu v přírodě významným datem. Po rozsáhlé rekonstrukci a později i přístavbě nové části se otevřela škola pro děti z MČ Prahy 1. 30 let už je dlouhá doba a je na co vzpomínat. Paní učitelka Jana Staňková si pečlivě schraňovala po celých 30 let statistické údaje týkající se ŠvP Čestice. Na pozvánce na tuto oslavu jsou uvedeny některé z nich.
MČ Praha 1 vybudovala Školu v přírodě v Česticích pro své děti, aby zde pro ně byly celoročně zajišťovány ozdravné a rekreační pobyty.
Tyto pobyty pro děti získávají v dnešní době význam z pohledu zvyšování fyzické zdatnosti a samozřejmě poznávání přírody, vyrábění si drobných předmětů v naší dílničce. Některé děti se k nám vrací během roku opakovaně, nejen se školou, ale též i v rámci táborů, které se pro děti z této MČ připravují.
Jsme rádi, že k nám jezdíte. Stává se i to, že k nám přijíždějí děti dětí, které sem jezdily v začátcích Školy v přírodě.
K příležitosti výročí jsme se sešli se zaměstnanci a s bývalými zaměstnanci, abychom trochu zavzpomínali, prohlédli si školu, jak vypadá dnes. Na některé fotografie z historie i současnosti Školy v přírodě se můžete podívat níže.
Ráda bych ještě jednou touto cestou poděkovala všem zaměstnancům, kteří mají velkou zásluhu na tom, jak škola dnes funguje a také bych chtěla poděkovat jménem svým, ale též i jménem zaměstnců ŠvP Čestice za všechny gratulace, které nás velmi potěšili.
Kateřina Vršková
1.foto č.1 - stará místní škola na začátku 20. století
2.fotoč.2 - rekonstrukce školy - rok 1988
3. foto č.3 - zaměstnanci ŠvP v začátcích
4. fotoč. 4 - Škola v přírodě v současnosti
5. fotoč. 5 - bývalí a současní zaměstnanci ŠvP
...Přišel k nám Mikuláš a přinesl nám zimní čas ...
Bývá zvykem, že na začátku prosince jako mávnutím kouzelného proutku přestanou děti zlobit, jsou k sobě milé a ohleduplné, jsou prostě řečeno jako vyměněné. Možná to má opravdu souvislost s blížící se návštěvou svatého Mikuláše a jeho družiny. Svatý Mikuláš se přišel podívat i k nám a musel si vzít velkou nůši, aby unesl nadílku, kterou si pro děti přichystal. Někdo musel slíbit nad knihou hříchu, že se v nadcházejícím roce bude snažit. Každý z dětí Mikulášovi zazpíval a nebo řekl básničku a pak už se jen mlsalo.
Děti si během pobytu napekly perníčky přímo čertovské a také si je ozdobily. Užily si také venku sníh. Chodily se klouzat na stráň k lesu, kde byla spousta zábavy. O víkendu navštívily místní čestické peklo a převlečené za andílky pomohly rozsvítit velký vánoční strom dole na návsi. A opravdu vánoční čas je tady, začíná nám advent.
... Slunéčko zachází za hory, pasáci pečou brambory....
Podzim se nám zase vybarvila v těch nejkrásnějších barvách a do Čestic přijely děti z MŠ Masné a MŠ Pražačky. Počasí bylo krásné. Rána jsou sice studenější, ale když se paprsky sluníčka prokoušou ranní mlhou, tak to stojí za to.
Během pobytu si všichni užívali nejvíce pobytu venku v lese nebo na výletech. Děti z MŠ Masné se při jedné procházce vyrazily podívat se na pole. Pole bylo již sklizené a přece jen se tu a tam objevilo pár brambor, které na poli zůstaly. Na chvíli si zkusily, jak se dříve žilo dětem. Nebylo to jen tak, stálo je to nemalé úsilí. Nejprve nasbírali brambory do košíku, rozdělaly s paní učitelkou ohýnek a chvíli čekání si zkrátily hrou a zanedlouho už si pochutnávaly,tak jako za starých časů, na pečených bramborách. Někomu chutnaly, někomu méně, zato každý poznal kouzlo podzimních dob jako za našich dědů a babiček.
K podzimu neodmyslitelně patří houby. Podívejte kolik jich vyrostlo ve škole v přírodě. Každý si svou houbičku odvezl domů, aby mu připomínala týden plný zážitků.
...Jak to chodí u rybníka Brčálníka aneb výlet za hastrmanem...
Děti z MŠ Národní si přivezly krásné počasí. Plán měly jasný, vypravit se k vodám a mokřadům, aby se tam dozvěděly, co nejvíce informací o vodě a životu kolem vody a možná spatřily i hastrmana. Nejprve se byly podívat u potoka, pak hledaly tatrmana i u rybníka. Pozorovaly jaké chová ryby a co u vody všechno žije a bydlí. S paní učitelkami si vyrobily v dílničce také rybičku.
Zkusily si, jak zruční rybáři jsou a kolik rybek se jim podaří chytit. Nezapomněly se s paní učitelkami dojít podívat do Hoslovického mlýna, jestli náhodou nenajdou vodníka tam. Ale kdepak, ve mlýně byl zrovna veliký shon, řemeslnící tam měli jarmark a ukazovali, jak se dělá jejich řemeslo . Proto asi raději zůstal hastrman zalezlý pod mlýnským kolem.
Podívejte se na fotografie,jak si děti pobyt ve škole v přírodě užily.
... O posvícení všechno to voní ...
Už jste byli někdy na posvícení? Děti z MŠ Revoluční a Magnitogorské ano. Náležitě se na pouť a posvícení musely připravit. S paní učitelkami napekly hnětýnky. To je tradiční pečivo, které se u nás na Podlesí připravuje na posvícení. Dříve každá dívka svému mládenci takovou hnětýnku upekla a ozdobila a za tanec na posvícenecké tancovačce dala.
Děti si svou hnětýnku také nazdobily a odvezly domů do Prahy a ta posvícenecká tancovačka také byla. Dětem přišla zahrát dudačka, s paní učitelkami jsme si zazpívaly a zatancovaly.
Podzimní škola ale nebyla jen o posvícení. Protože počasí přálo, děti strávily spoustu času venku. V lese na ně čekala houbařská nadílka. Ukázaly si různé druhy hub, určovaly, které jsou jedlé a nejedlé. Někdo dokonce i houby dokázal správně pojmenovat. Během pobytu ve škole v přírodě děti v lese vyrobily tolik skrýší pro skřítky, že určitě žádný skřítek v okolí nebude bez střechy nad hlavou.