VÝLETY

Pokud máte v úmyslu svůj pobyt u nás obohatit výletem, je třeba zvážit jeho náplň, délku, ujeté km,

věk dětí a počet zúčastněných tak, aby výlet byl pro děti skutečným přínosem.

Druh výletu:

  • ð krátký, dopolední

Tento výlet je levnější varianta, protože se může uskutečnit  místním  linkovým busem.

(ten ráno sveze děti do místní ZŠ, dopoledne čeká v Česticích a po 12 hod zase děti rozváží)

Pro nás tedy s odjezdem cca 8.30 a návratem na oběd do 12 hod

Stačí na krátké výlety do vzdálenosti cca 25-30 km s tím, že pro prohlídku, návštěvu, exkurzi postačí 1,5 - 2 hod čistého času.

nevýhody : lze objednat pouze po - pá

                  je omezen počtem míst 24

 (někdy lze pokud by byl zájem větší skupiny dětí domluvit s ČSAD  výměnu za větší bus,přehozením  z jiné trasy)

Tento typ výletu se uskutečňuje se v pracovní době učitelek ŠvP, takže děti nemusí doprovázet všechny vlastní učitelky, záleží na domluvě.

Pokud tento typ výletu zvažujete, výměna služby mezi uč. kmenovými a našimi je možná, ale nemůže být automatická (nelze z naší strany dopředu Váš výlet naplánovat, nevíme, na který den bude volný autobus, záleží na dobré vůli a možnostech učitelek zařídit si v os. čase změnu )

  • ð výlet celodenní se svačinou na cestu a přesunem oběda na 15-16 hod,

nevýhody:  ke skutečně ujetým km s obsazeným busem se musí ještě započítat prázdné km, které      

                   autobus většinou ujede ze Strakonic do Čestic a zpět do Strakonic (což je min.34 km )

                   většinou musí být objednán dopředu (hlavně v období duben – září)

Na tento typ výletu (většinou ZŠ ) je dobré vyrazit i např. o víkendu, kdy jste u dětí celý den.

Způsob objednání :

Nejsnazší je, zajistit si u nás mailem nebo telefonem objednání autobusu v předstihu.

Stačí jednoduché údaje : plánujeme výlet ve všední den – o víkendu ;

                                        na půldne, na celý den

                                        např. na Šumavu.

 To stačí k tomu, abychom Vám autobus zamluvili. Obzvlášť v období školních výletů nebývá možné objednat autobus ze dne na den.

Na výslednou cenu má vliv nejen počet ujetých km, ale konečný počet dětí, které na výlet pojedou.

(tj.velikost autobusu) Proto je dobré domluvit se

počty dětí vzájemně - třeba společně  se školou, kterou zde potkáte.

Platby:

Po ukončení výletu nám sdělí ČSAD skutečnou cenu (dle vel. busu, km a čekání), částka se rozpočte mezi děti.  Platí se při vyrovnávání celkové platby za pobyt u p. účetní. Fa je vystavena na Školu v přírodě. O platbě výletu dostanete od nás potvrzení. Pokud by někdo chtěl fa vystavit přímo na svoji školu, musí si autobus objednat jménem své školy a počítat i s trochu vyšší částkou, protože ŠvP jako celoroční zákazník má o něco nižší  smluvní ceny.

 

 

Okolí Čestic - pěší výlety 

 Vyprávění starého úlu – aneb, jak to chodí u včeliček 

        Za devatero horami a devatero řekami na rozkvetlé louce plné voňavých květin stál krásný dřevěný úl. V tomto úlu bydlela velká včelí rodina. Byla zde královna, která se starala o narození nových včeliček, o to, aby se v úlu měli všichni rádi a aby každý řádně dělal svoji práci. Tato královna měla v úlu mnoho nápadníků, kterým se říkalo trubci. Tito trubci nepracovali a dokonce se nechávali od ostatních včeliček i krmit. Prostě nedělali nic jiného, než se celý den parádili, aby se královně líbili. V tomto úlu bydlely samé pilné včeličky. Mladé včelky jménem mladušky zůstávaly v úlu a celý den se staraly o včelí miminka, královnu a trubce. 

Také vyráběly z přineseného nektaru med, který dále chránily proti nepřátelům, jako jsou vosy, neboť ty tento med neumí vyrobit, a proto jim ho často chtějí vzít.

        Starší včely, kterým se říkalo dělnice, létaly po louce z květiny na květinu a sály z květů sladkou šťávu zvanou nektar. Tu pak přinášely do úlů, kde z ní mladušky vyráběly med. A jak tyto včely dělnice létaly z květiny na květinu, měly nožičky samý pyl. To je takový žlutý prášek z květů. Neustálým přelétáváním z květiny na květinu tento pyl smíchaly a všechny květy tak opylovaly. A z opylovaných květů vyrostla semínka, která vítr i ptáčci roznesli po louce. Semínka zapadla do hlíny a vyrostly z nich nové krásné květiny. A tak to šlo stále dokola.

        Až jednoho dne se v úlu narodila nová královna. Byla velice pyšná a hned chtěla v úlu kralovat sama a naléhala na starou královnu, aby odešla. Stará královna již byla rozumná a tak spolu s několika věrnými včelami odletěla na jeden strom v sadu, kde bydlel moc hodný včelař, který se zrovna díval z okna. Hned věděl, co se stalo. Řekl si, letí sem královna se včelím rojem, to znamená, že nastalo včelí rojení a tak šel ven a...

Při exkurzi se děti dozví formou vyprávění a praktických ukázek  vše o včelách. Povídání začíná tím, jak v dávných dobách krajinu pokrývaly hluboké lesy s divokými včelami a jak přenesením včel k lidským obydlím vznikli první včelaři.

Děti poznají z čeho se skládá včelí království (královna, včela, trubec);  co všechno včela umí (sbírat pyl,  opylení rostlin., sbírání nektaru, medovice, vytváření vosku a medu); co to je vosková stavba- buňka; jaké má kouzelné vlastnosti; proč je med zdravý;  jak se med dostane z rámků;  proč včelka dává žihadlo a jak tomu předcházet.  Ke všemu děti mají praktickou ukázku všech zmiňovaných materiálů, kterou si mohou osahat, očichat a mohou si i vyzkoušet  pomůcky včelaře- ochranná kukla, dýmák neboli kuřák… Na závěr mají děti  možnost  nahlédnutí do úlu přes sklo a ochutnání medu.

Nejvhodnější doba je od dubna do léta.  

 

  

               vceli uly  vceli dilo  divame se ke vcelkam    

  

Javorník na Šumavě

   Šumavská vesnička Javorník leží v nadmořské výšce 960 m.n.m. a nad ní se tyčí stejnojmenný kopec s rozhlednou pojmenovanou po spisovateli Klostermannovi, který ji měl nápad zde postavit. V Javorníku, kde má Klostermann sochu, se vydejte po asfaltové značené cestě (asi 1,5 km) na vrchol Javorníku s rozhlednou 1066 m.n.m. Cestou se určitě zastavte na odpočinek u kapličky sv. Antonína Paduánského z roku 1940. Na svátek Antonína 13. června je zde pořádána každoročně pouť. U kapličky můžete posedět a pokochat se krásným výhledem na předhůří Šumavy. Vidět v dáli můžete i JE Temelín, která dojem trošku kazí a určitě by kazila dojem i Klostermannovi. Samotná rozhledna na vrcholu nabízí ještě dokonalejší výhled do všech stran. Za nepříznivého počasí bývá uzavřena, a pokud zde náhodou nikdo nebude, tak si můžete přivolat zdejším telefonem správkyni, která vám rozhlednu ochotně otevře. Po zaplacení 30,–Kč vstupného vám již zbývá zdolat jen 197 schodů. Do současné podoby byla rozhledna dostavěna v roce 2003, její výška už totiž nepostačovala pro rozhled, poněvadž od konce 70. let 20. století zde okolní les přerostl výšku rozhledny. Původní nižší patro je z roku 1938, kdy ji vybudoval Klub českých turistů a později sloužila pro vojenské účely. Klostermann se tak nápadu za svého života nedočkal, realizaci rozhledny mu přerušila 1. světová válka. Rozhlédnout se proto z Javorníku můžete dnes lépe jak spisovatel a určitě zde pocítíte krásu okolní přírody, pro kterou měl Klostermann toto místo oblíbené.

Správce:mob.733666495                                                                                       Vstupné:dospělí 30,-Kč; děti 10 Kč,  Za nepříznivého počasí rozhledna uzavřena 

   

Vodní mlýn Hoslovice

Nejstarší a jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách najdete v obci Hoslovice nedaleko od Strakonic. Zastupitelstvo Jihočeského kraje  předalo tuto jedinečnou technickou památku do správy Muzea středního PootavíStrakonice.                                                          Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí,  se rozkládá obec Hoslovice. V její spodní části u potoka stojí tři stavby, jejichž návštěva jakoby nás přenesla do dob dávno minulých. Areál unikátního hoslovického mlýna tvoří původní mlýnice s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola, všechny kryté došky, roubené či zděné ze smíšeného zdiva.

Od Švp je mlýn vzálen cca 3,5 km. Nejkratší cesta je přes hřbitov, přes hl. silnici do Radešova. Na konci Radešova se zahne u křížku doleva. Tato cesta vede již přímo po louce a částečně lesem až před mlýn.

Otevírací doba                                                                                                                                         Duben, květen, září, říjen:
Pondělí: zavřeno
Úterý – neděle: 9:00 - 16:00

Červen – srpen:
Denně: 9:00 - 17:00

Poslední návštěvníci budou vpuštěni do expozic 30 minut před koncem otevírací doby.

Kontakt- správce mlýna : pan Jaroslav Janout 605 505 934

Po dohodě s panem Janoutem lze mlýn navštívit i v době mimo provoz (chodí tam krmit dobytek) Vzhledem k jeho vstřícnosti ke školám prosím v sezoně o dodržování návštěvní doby. Tzn. nechodit do mlýna na doraz a předpokládat, že se Vám bude věnovat i po pracovní době

          Mlýn  Mlýn  Mlýn

 

Na vlně - výlet do tkalcovny v Bošicích

Netradiční tkalcovna na vlně byla otevřena v roce 2013 za účelem obnovy zpracování přírodního materiálu – VLNY. Dílna je provozována jako chráněná dílna. Vznikla zde pracovní místa pro invalidní občany, kteří těžko nacházejí pracovní uplatnění.  V chráněné dílně na vlně zpracováváme surovou vlnu tradičním způsobem – praní, česání, barvení, předení, tkaní, plstění.

Prohlídky 

Člunek, bidlen, krampl, sukadlo, motovidlo, kolovrátek a dokonce i paprsek. Pomocníci, co v rukách ožívají a do práce se hned dají. Chceš-li poznat je více, stačí přijít blíže a zaklepat u vrátek. Pak uvidíš, kolik příběhů v sobě každý koberec či taška skrývá a o čem si v tichosti zpívá.                                                            

Provedeme vás v naší netradiční tkalcovně na vlně tradičním zpracováním vlny a rádi se s vámi podělíme o získané zkušenosti se zpracováním vlny. Ukážeme vám rozdílnost ovčí, jiné ovčí a ještě jiné ovčí, lamí a kozí vlny… jak to dopadne, když se vlněný koberec vypere v pračce na „vyvářku“….jestli je na předení potřeba velký palec či velký jazyk…. Jak se tká plátno, ryps a képr… jak může z vlny vzniknout zimní obuv...

 

              Hlavy  Kolovrátek  Výrobky

Během roku můžete netradiční tkalcovnu  navštívit na adrese:
Ivana Jiřičková,  Bošice 45, 384 81 Čkyně;