Vystoupení dudačky s národopisným programem pro děti

Etnografka Městského kulturního střediska Strakonice a Muzea Středního Pootaví Strakonice Irena Novotná pravidelně s naší ŠvP spolupracuje a nabízí programy, při kterých se snaží dětem představit život našich předků a staré české tradice.

Děti se interaktivně do programu zapojují a v jednotlivých programech si vyzkouší, některé činnosti, jak se říká "na vlastní kůži".  Povídání je doprovázeno lidovými písněmi za doprovodu dud a dalších hudebních nástrojů.  

Nabídka programů:

Šel tudy, měl dudy - pořad o dudácké tradici ve Strakonicích a lidové muzice, pověst o Švandovi dudákovi, děti se dozví, jak se na dudy hraje, co je to vozembouch, fanfrnoch. Tento program se nese v duchu společného muzicírování

Od zrna ke chlebu - kolik práce stojí na první pohled úplně obyčejný chléb?  Co všechno dříve lidé museli udělat, aby takový krajíc chleba mohli ochutnat. V tomto programu se děti dozví o pěstování obilí, sklízení, mlácení obilí a až po té pečení chleba. Vyzkouší si (atrapy), jak se zacházelo s nástroji jako je cep, hrábě apod. Když se všechno toto děti dozví, tak to někdy  bývá, že už se nedívají na chléb jako na úplně  obyčejnou věc, ale uvědomujeme si kolik lidského úsilí je nutné k tomu, abychom ho mohli jíst.

My sme malí muzikanti - Pořad pro nejmenší děti plný zpívání, rytmizace lidových písniček, společného muzicírování a jednoduchého povídání o lidových hudebních nástrojích. Přítomné maminky či tatínkové se mohou spolu se svými dětmi do dění aktivně zapojit.  Program vhodný např. pro mateřská centra či zájmové kroužky pro nejmenší děti.

Masopust držíme, v kole se točímePořad o období masopustu. Vyprávění o zvycích tohoto období, o typických pokrmech, o masopustních průvodech, maskách a způsobech maskování. Děti se také dozví o tradicích pochovávání bakusa / masopusta. Jednoduše formulované povídání s názornými ukázkami postních a  velikonočních předmětů. 

Na tom našom dvoře - Pořad o tom, jak v minulosti vypadalo hospodaření na statku. Z čeho se skládalo hospodářství (obytná část, hospodářské budovy, polnosti), kdo tu žil a byl zde zaměstnán. Hlavní pozornost je věnována chodu celého hospodářství a domácím zvířatům. Jaká se chovala a proč, jak se o ně lidé starali a jaký užitek zvířata lidem přinášela. V pořadu zazní i několik lidových písniček vztahujících se k danému tématu. U varianty pro MŠ a I. stupeň ZŠ je jako pomůcka požívána "textilní tabule" s ukázkou života na statku.

Velikonoční čas nastává - Pořad o nejvýznamnějších jarních svátcích - Velikonocích. Vyprávění začíná již obdobím před Velikonoci - dobou postní. Zachycuje jednotlivé postní neděle, zmiňuje se o postní stravě. Děti se poté seznámí s Velikonocemi jako největším křesťanským svátkem, ale také jako dobou mnoha zajímavých lidových tradic. Samostatnou část tvoří vyprávění o kraslicích a jejich zdobení. Celý pořad je doprovozen celou řadou trojrozměrných ukázek, lidovými písničkami pro nejmenší děti. Děti si také vyzkouší některé jednoduché jarní hry.

Život na řece - Pořad o tom, že řeka není jen pouhý vodní tok, ale že si žije svým vlastním životem. Děti se dozví, jací živočichové v řece žijí či dříve žili. Jakou obživu lidem v minulosti řeka přinášela (rýžování zlata, vorařství, ledařství, pískařství, mlýny, hamry, pily…). Jaké tajemné bytosti se v blízkosti řeky vyskytovaly (pověsti o vodníkovi), hry u vody. Pořad je doplněn dětskými písničkami a říkadly v doprovodu dud a dalších hudebních nástrojů. Vhodné mj. jako doplněk ekologické výchovy.

Advent v lidových zvycích - Pořad o předvánoční době adventu, která začíná čtyři týdny před Vánoci. Je to doba očekávání narození malého Ježíška i doba, kdy se objevují nejrůznější tajemné postavy a přízraky. Děti se dozví, co to je advent, ,jak jej lidé v minulosti prožívali. Seznámí se s řadou lidových zvyků pojících se k této době. Dozví se, co se dělo na sv. Ondřeje, poslechnou si o obchůzkách barborek, lucek, mikuláše a jeho družiny či perchty. Celý pořad je protkán lidovými říkadly s písničkami vztahujícími se k tomuto období. Během představení si sami děti aktivně mohou vyzkoušet některé činnosti vztahující se přímo k tématu adventu.

Štědrej večer nastal - Jak už sám název napovídá, tento pořad pojednává o Vánocích. Hlavní část je v něm věnována Štědrému dni a večeru. Dětem je  vysvětleno, proč se vlastně Vánoce slaví, jakou mají historii, jaké rozličné lidové tradice se dříve o Vánocích dodržovaly, které z nich přetrvaly dodnes. Kromě Štědrého dne se dále děti seznámí s dalšími zajímavými dny doby vánoční – Božím hodem vánočním, svátkem sv. Štěpána, svátkem sv. Jana Evangelisty, se dnem, kdy se připomínají Mláďátka betlémská. Dozví se, jak se slavil poslední den v roce i přímo Nový rok. Celou dobu vánoční pak uzavírá svátek Svatých tří králů. Kromě mluveného slova a ukázky lidových zvyků zazní v pořadu v doprovodu dud několik malebných lidových koled – těch známých i těch méně známých.

 CIMG2348 CIMG4840 irena 

MIVA - Vacov

Miva je firma, která se zabývá výrobou a prodejem dřevěných hraček. Má dlouholetou tradici a nabízí možnost návštěvy v jejich dílně. Ukáží dětem celý postup výroby a děti si mohou z jednotlivých dílů složit svoji hračku.

Do Miřetic se lze dostat linkovým autobusem, který odjíždí okolo v 9.54 z Čestic a přijet zpět též linkovým autobusem ve 12.45 z Vacova. Je nutné zajistit a domluvit návštěvu předem. Podrobné informace Vám předáme v ŠVP.

Zaměstnanci firmy MIVA mohou též přijet do objektu ŠVP Čestice (pouze dopoledne v pracovní týden) a hračku si vyrobit ve škole. 

Cena programu včetně výroby hračky 100 Kč/dítě. Odkaz je přiložen zde - MIVA Vacov

 

659 3657 3 655 3

Hasiči Čestice

Po telefonické domluvě lze navštívit místní stanici Sboru dobrovolných hasičů, kteří Vám ukáží svoji techniku s vyprávěním o jejich činnosti. 

Den otevřených dveří v Řečkovicích výstava hasičských vozů a techniky 20