Milí rodičové, toto byla poslední zpráva z letošního ročníku letního tábora Školy v přírodě v Česticích. Děti byli moc šikovné, všechny děti až na nějaké drobnosti byly zdravné a moc jsme si to společně s Vašimi dětmi užili. Zítra je předpokládaný příjezd do Prahy na nádraží Na Knížecí,  před hotel Akcent mezi 11.15 a 11.30, prosím, buďte tam všichni pro své děti včas. Děkujeme

Přejeme Vám, abyste si užili krásné léto a někdy zase na viděnou.

Kol. pedagogů i nepedagogů z ŠvP Čestice

Poznámka:

Pokud byste nám chtěli napsat nějakou zpětnou vazbu, budeme za ni moc rádi. Prosím pošlete ji na naši emailovou adresu svp.cestice@seznam.cz nebo na náš FB profil. Děkujeme

 

 

6. den ... za drakem Bramborákem...

Víte, že v Česticích v našich podzemních chodbách, které podle legendy vedou až do Dobrše, se ukrývá drak? A není to ledajaký drak, je to drak Brmborák a my jsme se za ním dneska vypravili. Nebylo to daleko, šli jsme jen k místnímu Čestickému zámku. Z písničky jsme se dozvěděli, že se nejedná o zlého draka, se kterým bychom museli bojovat. Jde spíš o draka, který si rád hraje a má rád brambory, a tak jsme mu každý jeden brambor oškrábal. Až někdy, maminky, budete potřebovat doma pomoci, řekněte svým šikovným dětem, moc dobře jim to šlo. Také jsme stihli vykoupat a odpoledne jsme si nakoupili na našem táborovém jarmarku. Večer nás čekalo ještě jedno moc hezké překvapení. Šli jsme na divadelní představení Hou, hou samá voda. Bylo to moc veselé a užili jsme si to a už se na vás všechny, milí rodičové, těšíme.

 CIMG2795

 

5. den ... za rytířem Kocem do Dobrše ...

Dneska jsme dostali zprávu, že se máme vypravit za ratířem Kocem. Prý má svoji tvrz v Dobrši. Museli jsme se na to náležitě připravit. Nejprve jsme si vyrobili vlastní erb našeho rodu, který obývá dohromady jednu komnatu. Rodové erby se nám moc povedly. Po obědě jsme měli připraven kočár, který nás do Dobrše odvezl. A už tam na nás rytíř Koc čekal. Nejprve nás provedl svou tvrzí a starobylou kaplí. Řekl nám něco o životě na své tvrzi a zeptal se, jestli jsme připraveni složit rytířské zkoušky.  Protože jsme všichni v náročmé zkoušce obstáli, na závěr jsme všichni byli pasováni na rytíře a dámy z rytířského stavu. Zpátky z Dobrše jsme šli pěšky. Cestou jsme si dali zmrzlini. Protože byl opravdu horký den zchladili jsme v bazénu. Navečer nás čekalo ještě jednou překvapení. Opekli jsme si špekáčky a zazpívali jsme si u táborového ohně. Moc se nám celý den líbil. 

 

CIMG2603

4.den ... za poustevníkem do jeho poustevny ...

Tak hádejte, co bylo dneska u naší cestovatelské mapy? Motlitební kniha, růženec a křížek. Pátrali jsme, kterým směrem se máme vydat, až nás napadlo, že bychom se měli podívat do opuštěné poustevny za Česticemi. A opravdu - čekal tam na nás starý poustevník. Naučil nás spoustu věcí. Poznávali jsme s ním léčivé byliny a dal nám za úkol vytvořit bylinkový džbánek.

Dopoledne jsme si ještě stihli vyrobit putovní kamínky. Namalovali jsme opravdové skvosty a věříme, že někomu dalšímu udělají radost. Po svačině jsme šli znovu do lesa a nasbírali bylinky na čaj, ze kterých si večer uvaříme bylinkový čaj. Také jsme si užili koupání v našem blankytně modrém jezeře. :)

CIMG2602

 

3.den ...za včelkou do Krušlovského včelína

Ráno jsme našli u naší cestovatelské mapy med, mísu a včlelku a hned jsme věděli, kam máme namířeno. Dopoledne jsme si na cestu napekli perníky a napsali jsme vám, rodičové, pohled. Protože jsme si chtěli zasportovat, šli jsme na velké fotbalové hřiště, kde jsme si zahráli fotbal. K obědu jsme měli lívance, které nám moc chutnaly. Hned po obědě jsme šli na autobus a jeli jsme do Krušlova.  Ve včelíě nás přivítala včelka, která nám dala za úkol vyrobit si svíčku z včelího vosku. Popovídali jsme si s včelkou o životě včel a včelaření. Už toho spoustu víme, a proto jsme uměli včelce na hodně jejích dotazů odpovědět. Cestou zpátky jsme šli po včelí stezce zpátky. Pohráli jsme si v lese, nasbírali maliny a borůvky. Celý den jsme si moc užili. 

CIMG2601

 

2. den ...za Bílou paní...

Probudili jsme se do slunečného rána a hned jsme věděli, že s naší cestovatelskou mapou se něco zvláštního přihodilo. Byl u ní závoj, který patřil Bílé paní. Vypravili jsme se na náš druhý výlet ke kapličce u Bílé paní. Cestou nás čekalo spoustu dobrodružství. Dokonce jsme museli  přebrodit potok. To se nám moc líbilo.

U kapličky na nás Bílá paní čekala. Byla trochu ospalá, protože přeci jen Bílé paní jsou raději vzhůru přes noc. Uložila nám také dva úkoly. Pomohli jsme jí posbírat poztrácené korále a pak nám předala bílé šátky, které jsme si netradičně namalovali. Tentokrát jsme k malování využili naše nohy. Také jsme si pohráli v lese a na zahradě. 

 CIMG2605

1. den - ...za hastrmanem do Hoslovic ....

Dnes nás čekal první náročnější úkol. Skřítek nám řekl, že se máme vydat za hastrmánkem do Hoslovic. Vyrazili jsme hned ráno. Když jsme došli až k Hoslovickému mlýnu, zjistili jsme, že tam na nás čeká ještě jedno překvapení. Byl tam dětský den plný her, tvoření a soutěží.  Soutěžili jsme s takovým nasazením, že jsme málem zapomněli na hastrmánka, za kterým jsme se vypravili. Pořád jsme ho hledali,kde by se tak mohl skrývat. Bylo přece jen dost rušno, až jsme jej potkali na potoce u Radešova. Předal nám první dva úkoly, které máme splnit. Budeme si vyrábět žabičku a rybku. A protože nás vyrábění baví, tak to pro nás bude hračka. 

 CIMG2604

 Příjezd

Milí rodičové, posíláme Vám první pozdrav z Čestic. Dorazili jsme všichni v pořádku a cesta proběhla v klidu.  Ubytovali jsme se na pokojích a večer nás skřítek Čestím seznámí s tím, co nás čeká.

Zítra odpoledne se těšte na první dávku fotografií.

Přejeme Vám, abyste si první večer bez nás užili. My si jej také užijeme 

Ahooooj!

 

 59fd31891e7170b25d0503f5b9a1c5bb

 

Organizační pokyny k táboru

„Putování se skřítkem Čestíkem“

Termín: pátek  15.07. -  pátek  22.07.  2022

čestík

 

Cena a platba pobytu: 4200,-

Platba:

1)  Převodem nebo vložením částky přímo v bance na č.účtu 13800744 /0600 Moneta Bank

                 ( Var.S = 072022 + uvedení jména dítěte jako plátce)

2)  Složenkou na stejné č.ú. na adresu: Škola v přírodě a školní jídelna Čestice; 387 19 Čestice 8

3)  Pokud rodičům hradí  zaměstnavatel z FKSP, prosím zaslat e-mailem podklad pro vystavení faktury

                      PLATBU PROVEĎTE NEJPOZDĚJI DO 24.6.2022

 V ceně je zajištěno:

  • pěkné ubytování v budově stálé Školy v přírodě, včetně spolehlivého personálu
  • 5x denně kvalitní strava z lokálních surovin
  • program pro jednotlivé věkové skupiny (zajištěn pedagogy)
  • zdravotník 24 hod., noční asistent
  • výlety po okolí autobusem

 Odjezd z Prahy:  pátek  15.července  2022    

Praha  - autobusové nádraží Na Knížecí před hotelem a hernou AKCENT

Stanice Metra ANDĚL –trasa B, před hotelem a hernou AKCENT

výstup z M: směr Na Knížecí - Ženské domovy, do ulice Stroupežnického

(Naproti hotelu je velké parkoviště pro osobní auta, cca 50m  v ul. Radlická jsou tramvajové zastávky.)

 

Příchod dětí  na stanoviště ve 13.00 - nejpozději 13.30  !!!   před hotel Akcent

Na stanovišti převezmou děti, jejich doklady a zavazadla paní učitelky Školy v přírodě Čestice

Rodiče předloží při předávání dítěte u autobusu tyto písemnosti :

Prosíme rodiče, aby  vše  připravili do podepsané obálky, usnadní a urychlí odbavení dětí

1)  Dotazník pro rodiče ( viz příloha)

2)  Potvrzení o zdravotní způsobilosti  dítěte od lékaře dle Sb.z. 274/2003 (vzor v příloze)

3)  Kopii kartičky zdravotní pojišťovny

4)  2x korespondenční lístek (s adresou rodičů, aby děti mohly napsat nebo nakreslit domů) a pohledy (vždy na každý den jeden, s pozdravem od Vás. Tyto pohledy budou dítěti postupně předávány formou „pošty“.)

POZN.: Výše uvedené dokumenty NEZASÍLEJTE e-mailem předem na školní adresu, vše si přeberou p. učitelky.

 Léky -  Pečlivě popsané léky vložte, prosím, v igelitové tašce do zavazadla.

Návrat: v pátek   22.07. 2022; v 11.15 -   11.30 (dle dopravní situace)

na stejné místo jako odjezd, opět s naším doprovodem autobusem STTRANS Strakonice

Kontakty:     

e-mail -  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

adresa: Škola v přírodě a školní jídelna Čestice;  387 19 Čestice 8

telefonní číslo: informace pro rodiče: 383 396 388; kancelář  383 396 103

Podávání informací rodičům:

Mezi 12.-13. hod. (v době poledního  klidu) Prosím telefonovat pouze 1-2 x za pobyt.

Pokud z důvodu nemoci lékař doporučí odvoz dítěte domů, jsou rodiče povinni do druhého dne odvoz zajistit.

Prosíme rodiče, aby nedávali svým dětem mobilní telefon. Děti pobyt zvládají dobře, pokud by byl nějaký problém, určitě budete kontaktováni z naší strany.

Jak se děti mají a co prožívají na táboře, můžete sledovat na našich webových stránkách. Pravidelně tam budeme vkládat fotografie z jednotlivých dnů a psát krátký report, co jsme zažili.

Fotografie:

www.svp-cestice.cz – v sekci - tábory - je vpravo nahoře přihlášení

uživatelské jméno – tabor2022 (Pozn. psáno dohromady a malá písmena)

heslo – předáno osobně rodičům

 

Znovu klikněte na sekci tábory a zde jsou fotografie uloženy. Jestliže jste neudělil souhlas s fotografováním Vašeho dítěte, fotografováno samozřejmě nebude.

                                                                    * * * * *

 

plakát 22

1.den - příjezd

Milí rodičové,

jen Vám o sobě dáváme vědět. Dorazili jsme v pořádku do Čestic. Už jsme se ubytovali a teď si společně vybalujeme kufry. Dneska za námi přijde Beruška a zítra se můžete těšit na první dávku fotografií.

Mějte se hezky a AHOOOJ!!!

 

2. den 

Včera večer za námi přišla Beruška, která byla moc nešťastná. Poztrácela své tečky. Slíbili jsme jí, že jí je pomůžeme najít. Abychom na to nebyli sami, řekla nám, že nám vždy pomůže nějaký kamarád, který žije v trávě. 

Dneska jsme strávili den se šnekem.  Měli jsme šneččí rozcvičku, vyráběli jsme si šneka ze slaného těsta. Šnek nám vyprávěl o tom, jak žije. Také jsme si vyrobili tašky na naše poklady.

 3. den

Kdopak nám dnes pomohl hledat další tečku pro naši Berušku? Přeci mraveneček. Přišel za námi a přinesl uzlík plný úkolů, které jsme měli splnit. Jedním z úkolů bylo zazpívat si písničku Polámal se mraveneček. Ve skupinkách jsme i tuto písničku zdramatizovali a předvedli ostatním. Naučili jsme se něco ze zdravovědy a první pomoci.

Víte, co je pro mravence typické? Dokáží se orientovat podle vůně. A protože jsme dnes měli mravenčí den, museli jsme si vyzkoušet jaké to je. Každé mraveniště má svoji královnu, která má svůj typický pach. Každý z nás měl svou vůni a podle čichu poznával do jakého mraveniště patří.  

Odpoledne jsme vyrazili na borůvky, ze kterých nám paní kuchařka upeče borůvkový koláč. Byli jsme moc šikovní a spoustu jsme jich nasbírali. Ale byla to vskutku mravenčí práce.

Už se těšíme, kdeo za námi přijde zítra.

4.den

Den jsme prožili s motýlkem. Přiletěl za námi a ukázal, jak sosá sosáčkem sladký nektar. Povídali jsme si s ním o životě motýla. Jak se z vajíčka stanelarva a pak  housenka, která se zakuklí a potom vylétne krásný barevný motýl. Také jsme si vyrobili takového krásně barevného motýlka.  

Odpoledne jsme měli malou ochutnávku sladkých nektarů. Zkoušeli jsme se zakuklit jako motýlek a vyráběli jsme si barevného motýlka na louce, který byl plný pestrých kytiček. 

5.den

Dneska ráno jsme  se dozvěděli, že další tečku pro Berušku máme hledat u Světlušky. Když jsme se vrátili ze snídaně,  už na nás jedna čekala, ale spíš jsme ji museli budit. Byla totiž z toho nočního svícení moc unavená.  Prý svítila celou noc a potřebovala načerpat síly.  Pozvala nás do svého letního kina U Světlušky na večerní promítání pohádky. Museli jsme ale slíbit, že splníme připravené úkoly. A nebylo jich málo. 

Nejprve jsme vyráběli lucerničky, abychom si do toho letního kina mohli cestou posvítit. Pak jsme byli venku, kde jsme hráli spoustu her. Ale odpoledne nás čekal velký úkol. Než jsme vyrazili úkol splnit, posilnili jsme  se borůvkovým koláčem. Mňam, moc nám chutnal. Venku jsme společně vyráběli hmyzí hotel. Tak doufáme, že bude brzo obydlen hmyzími kamarády. 

A večer jsme si opekli na ohni špekáčky a topinky. Zazpívali jsme si u ohně s kytarou a nemohli se dočkat, až se setmí. Konečně sluníčko zapadlo a mi jsme vyrazili do letního kina U Světlušky na večerní pohádku. Přivítala nás už čiperná Světluška, které krásně svítila lucernička na zadečku. Pohádka se nám moc  líbila. Byl to dlouhý den, tak jsme se už všichni těšili do postýlek.

6.den

... a měli jsme den s Pavoučkem. Někdo má možná z pavouků strach a bojí se jich, ale za námi přišel Pavouček, který nám říkal, že není čeho se bát. Dokonce se podivoval, proč lidé kolem něj nadělají takový povyk. Povídal si s námi o jeho životě, vysvětlil, proč a jak si přede své pavučiny. Přinesl nám spoustu úkolů, zábavy a dobrodružství. Vyráběli jsme si pavučinu, prolézali pavoučí síť. Měli jsme také pavoučí závody. 

Velké dobrodružství bylo, když jsme se šli podívat k místnímu poustevníkovi, který ve své poustevně má velkého pavouka. Všechno jsme hravě zvládli a získali tak tečku pro naši Berušku. Kolikpak nám jich ještě zbývá? 

 7. den

... a pro poslední tečku jsme museli vyrazit za včelkou Jájou do včelína. Prý má moc práce a nemůže za námi přiletět. Ušli jsme pořádný kus cesty, který prověřil naše síly a odhodlání tečku získat. Ale všichni jsme to zvládli. Cesta vedla včelí stezkou, tak jsme si ji zpříjemnili. Plnili různé úkoly a dozvěděli jsme se toho spoustu o životě včely a včelstva.  Včelka Jája pro nás měla připravené také úkol - sbírali jsme pylová zrníčka a měli jsme poznávat sluchové pexeso. To bylo těžké, ale zvládli jsme to. Když jsme čekali na autobus, pozvala nás místní paní, abychom se podívali na krásné papušky ara. 

Odpoledne nás čekalo velké překvapení. Přiletěla si Beruška pro svých sedm teček a byla šťastná. Také se  přišli  na nás podívat všichni kamarádi, s kterými jsme se za celý pobyt potkali. Připravili pro nás piknik  v trávě. Měli jsme zrmzlinu a další dobroty. Večer bylo vyhodnocení celého pobytu a začali se balit domů.

Mami, tati, už se na vás těšíme. Přijedeme v pátek mezi 11 hodinou a 11.30 zase na nádraží Na Knížecí.

Ahoooj!!!

 

 

 

 

 

 

 

Vážení rodiče,

ráda bych Vám touto cestou předala informace týkající se podmínek účasti dětí na letních táborech v souvislosti s mimořádnými opatřeními proti Covid 19. Čekala jsem záměrně až doposud, protože pravidla byla několikrát pozměněna. Podle posledního rozhodnutí MZ (ze dne 16.6. 2021) je několik možností, přičemž je podmínka, aby Vaše dítě splnilo jednu z nich.

1. 22 dnů po první dávce očkování (musí být doloženo certifikátem staženým z portálu)

2. PCR test starý max. 7 dní

3. Potvrzení od lékaře či spec. pracoviště o prodělané nemoci, platí lhůta 180 dnů od nemoci

4. Antigenní test starý max. 3 dny

Veškeré testy je nutné provést na certifikovaném pracovišti. Měl by být hrazen ze zdravotního pojištění. Potvrzení či certifikát o negativním testu budeme vybírat před odjezdem na tábor společně s ostatními dokumenty.

Vzhledem k tomu, že pobyt na letním táboře od 16.7. - 23.7. Co se děje v trávě je týdenní, dítě již nebude v průběhu tábora znovu testováno.

Dále doporučuji dát dítěti s sebou roušku, dejte ji, prosím, do batůžku na cestu. Nevím, jestli budou platit nynější pravidla, ale v tuto chvíli je nutné roušku v rámci přepravy osob mít.

Poslední informace se týká odjezdu. V pokynech k odjezdu na pobyt do Čestic bylo uvedeno místo odjezdu Praha, nádraží Na Knížecí, před hotelem Akcent Praze. Před hotelem Akcent byla dočasně umístěna zastávka MHD a je zde poměrně rušný provoz. Abychom se vyhnuli nějakým komplikacím, měli dostatek času a prostoru k organizačním záležitostem a klidného odjezdu do Čestic, domluvila jsem se s dopravcem, že budeme odjíždět z Prahy, nádraží Na Knížecí,  nástupiště č. 3. V příloze Vám posílám mapku. Toto místo je vzdálené od původního místa nástupu jen pár desítek metrů.

Děkuji Vám za respektování pravidel, z naší strany uděláme vše pro hladký průběh odjezdu a celého pobytu,  bezpečnost dětí a také pro to, aby si děti pobyt u nás užily a odvezly si spoustu zážitků

S pozdravem a přáním pohodových dnů

Kateřina Vršková

 

 

 

 

Informace  k pobytu pro přihlášené děti budeme rozesílat elektronickou poštou uvedenou při registraci. Předpokládáme, že to bude v průběhu května, záleží též na vyjádření se vlády k prázdninovým aktivitám a dětským letním táborům a k nastaveným opatřením v souvislosti s protiepidemiologickou situací. 

V letošním roce jsme pro Vaše děti připravili letní tábor -... Co se děje v trávě?...

Pokud budete chtít své dítě na tento letní pobyt přihlásit, kontaktujte nás na emailové adrese či telefonicky. Registrace dítěte Vám bude vždy potvrzena emailem. 

 

Co se děje v trávě 16.7. 23.7. 2021 2

 

 

Čtrvrtek

Ještě něco málo ke včerejšku. Starší děti si pro nás připravily. divadlo. Zahrály a zazpívaly nám pohádku Popelka, která slavila opravdu ohromný úspěch. Dneska jsme se vydali k další studánce a už opravdu věřili, že tam vílu najdeme. U krásné léčivé studánky na nás ale čekal jenom vodník. Dovolil nám opláchnout si oči léčivou vodou a za to, že jsme mu pomohli pochytat a roztřídit ryby, nám dal poslední kapičku na náš náhrdelník a kouzelný leknín.  Odpoledne jsme se vydali na prohlídku techniky místních hasičů. Hasiči nám všechno vysvětlili, ukázali a nakonec jsme si to všechno mohli vyzkoušet. Po večeři jsme položili kouzelný leknín do bazénu a světe div se, zjevila se nám studánková víla. Zazvonil zvonec....... Těšíme se zítra mezi 11 -11.30hod v Praze 

 

Středa

Dnešní den jsme zjistili, co všechno dokáže voda. Jakou má sílu a jak umí pomáhat i ničit. Dopoledne jsme si opět užili u potoka, po obědě hrátky v lese a bazén. K večeři jsme si opekli vuřty. Navštívil nás hasič, který nám ukázal jak se zachází se džberovkou. Všichni jsme si to vyzkoušeli a oheň uhasili. Za splněné úkoly jsme dostali další kapičku, ale vílu jsme ještě nenašli.

Úterý

Tak hlásíme,že zase nic. Studánková víla jako by se pod zem propadla. Dopoledne jsme opět vyzkoušeli několik pokusů s vodou a vydali jsme se to prohledat okolo rybníků. Našli jsme  pár vodních živočichů a nachytali si ryby. Odpoledne jsme se pořádně posílili borůvkovým koláčem a vyrazili pro změnu do lesa. Studánku jsme sice našli, ale jediným jejím obyvatelem byla žabka. Pomohli jsme jí najít ztracené malé žabičky a na zpáteční cestě jsme si prošli včelí stezku. Po náročném dni přišel na řadu opět bazén a žabka nám k němu za odměnu poslala nanuky, na kterých jsme si  po večeři pochutnali.

 

Pondělí 

Dneska jsme ráno vyrazili hledat studánkovou vílu k potoku. Nejprve se nám zdálo, že v dálce už snad by to mohla být ona, ale zase ne. Ale přivítal nás chrostík. Řekl nám něco o sobě. Dokonce jsme si ho v potoce nalovili. Také jsme ho pořádně prozkoumali pod mikroskopem. Viděli jsme i další spoustu živočichů. Odpoledne jsme si některé z nich vyrobili u naší malé studánky na zahradě a také jsme se pořádně vykoupali v bazénu.

Neděle

Další zprávy z Čestic. Ani noční vydatný déšť nás dnes neodradil od hledání studánkové víly. Ráno jsme natáhli holiny a hurá do lesa hledat studánku. Cesta nebyla vůbec lehká. Všude samé bahno, louže a další překážky, s kterými jsme si hravě poradili. Studánku jsme sice nakonec našli, ale místo víly tam byl jenom Hejkal. Tak snad zítra. Cestou domů jsme si nasbírali borůvky na koláč a odpoledne jsme strávili na zahradě a v bazénu.

Sobota

Zdravíme z tábora. Dnes za námi přitekl Pramínek, vysvětlil nám koloběh vody a zahrál si s námi hru na vodu. Že voda umí spustu věcí, jsme zjistili při vědeckých pokusech. Během dne jsme si ještě stihli pohrát na hřišti, v lese postavit domečky a ozdobit tašky, které nám přinesl Pramínek.

 

Příjezd

Hlásíme se z Čestic. Děti dorazily v pořádku. Na návštěvu přišli dědeček s babičkou a uvedli nás do programu.

Posíláme první fotografie z tábora a všechny Vás moc zdravíme do Prahy.

 

 

plakát tábor2020 studánky

 

 

 

 

ZIMNÍ TÁBOR 2020 14.2. - 21.2. 2020

Pátek 21.2.

Dneska ráno se s námi přišel rozloučit Starý rok. Je to už pořádně starý pán. Povídal si s námi o tom, co jsme prožili a jak se nám v Česticích líbilo. Během dopoledne jsme si zabalili, došli jsme se ještě projít před obědem a už se na vás, milí rodičové, těšíme. Tak brzy zase na viděnou.

Čtvrtek 20.2.

A přišel Štědrý den. Ráno jsme si vyrobili ozdoby na vánoční stromeček. Krásně jsme si stromek ostrojili a už jsme se nemohli dočkat večera. Aby nám to uteklo, vyrazili jsme ven na procházku do lesa. A protože o Vánocích mají lidé myslet na ostatní, donesli jsme zvířátkům také malé laskominy. Odpoledne jsme si připravili svíčky z včelího vosku a  výzdobu na vánoční tabuli, prostřeli jsme si a nemohli jsme se dočkat, až konečně přijde  Štědrý večer. K večeři jsme měli rybu a bramborový salát a také jsme si potom ochutnali  naše upečené cukroví. A konečně jsme se dočkali. Pod stromečkem jsme našli spoustu dárků. Zazpívali jsme si koledy a vyzkoušeli některé zvyky, kterými se dříve předpovídala budoucnost. Třeba jsme házeli střevícem, rozkrajovali jablíčko nebo pouštěli lodičky. Všechny nás to moc bavilo.

Středa 19.2.

 Nastala doba adventu. Jak jinak začít advent, dobu očekávání, než přípravou voňavých perníčků a lineckého. Moc nás všechny to pečení bavilo. Odpoledne jsme si perníčky ještě nazdobili a slepili jsme linecké. Když byla zapálená první adventní svíčka, hádejte, kdo za námi přišel. Sám svatý Mikuláš s čertem. Ale my jsme se ho nebáli. Dneska jsme také oslavili Filipovy sedmé  narozeniny, všichni jsme mu popřáli a dali jsme si s ním dort. Byl moc dobrý.

Úterý 18.2.

...A přišel podzim a s ním i všechno, co k podzimu patří. A to je posvícení. U nás na Podlesí se pečou hnětynky, to je pečivo trochu podobné lineckému, které se zdobí cukrovou polevou a cukrovými kytičkami. Každá dívka se snaží, aby byla její hnětynka, co nejkrásnější a mohla ji dát svému chlapci za tanec. My jsme si hnětynku nejen upekli, ale i ozdobili a snědli a tím jsme oslavili posvícení. K podzimu se váží, ale také další svátky např. Dušičky. Povídali jsme si, proč je slavíme, jaké zvyky se k této tradici váží. Bylo to trochu strašidelné, ale všechno jsme zvládli statečně. 

 

Pondělí 17.2. 

Tak nám ten rok utíká. Ráno jsme se probudili a byl květen. A protože u nás na vsi květen začíná vždycky tak, že se postaví máj, postarali jsme se o to, abychom takový pěkný máj jsme také měli. Zatančili jsme si okolo něj a zazpívali májové písničky.  

Odpoledne jsme si povídali a hráli o tom, jak je dlouhá cesta a hlavně jak dlouhá cesta byla pro naše předky od zrna až po chléb na našem stole. Nejprve jsme si museli připravit pole a zorat ho. Pak jsme zaseli obilí. Postarali jsme se o to, aby nám pěkně vyklíčilo a rostlo a k tomu jsme potřebovali přivolat déšť. Obilí nám krásně dozrálo, sklidili jsme ho do stodoly a mohli jsme začít mlátit. K tomu jsme měli připravené cepy. Každý si vyzkoušel jaké to je mlátit obilí a přitom jsme si pěkně do rytmu odříkávali básničku, aby nám to dobře šlo. Na závěr jsme ochutnali kousek chleba. A opravdu, chutnal nějak lépe, když jsme věděli, kolik práce takový krajíc skrývá.

Protože na přelomu dubna a května je tajemná Filipojakubská noc, vyrobili jsme si malé čarodějnice, abychom rituálem zahnali všechny temné síly. Při té příležitosti jsme si opekli na ohni vuřty. 

 

Neděle 16.2.

 A byli Velikonoce. Vyprávěli jsme si o tom jak to o Velikonocích chodí, proč se Velikonoce slaví a jaké dodržujeme zvyky. Dopoledne jsme si napekli jidáše, dostali jsme beránka. Došli jsme se podívat na ovečky, protože k jaru patří a počasí bylo opravdu jarní. Protože odletěli zvony do Říma, museli jsme na koledu s řehtačkami. Odpoledne si kluci upletli pomlázky a děvčata namalovala kraslice. I velikonoční den byl vydařený.

 

Sobota 15.2.

Tak nám ten rok pěkně začal. Přišel nás přivítat a vyprávěl nám, co se bude dít. Rok začal hezky zvesela - masopustem. Dopoledne jsme si udělali masky na odpolední rej. K obědu jsme měli koblihy, jak to o masopustu má být. Vyrazili jsme samozřejmě také ven, kde nás čekalo jarní počasí se vším všudy. Po sněhu bohužel už ani památky. Na masopustní rej nám přišel zahrát harmonikář. Moc jsme si masopust užili.

Příjezd- právě jsme dorazili v pořádku do Čestic. Klárka přestala plakat hned během chvilinky. Některé děti cestu prospaly a nyní svačí a potom se půjdou  rozdělit na své pokoje a vybalit si věci.

 

finále plakát

LETNÍ TÁBOR 2019

 1. den - U včelařky

CIMG8902

V pátek, když jsme přijeli do Čestic a ubytovali jsme se na pokojích, tak za námi přiletěla včela. Byla legrační a vyprávěla nám o sobě a o tom, co nás celý tábor čeká. Řekla nám, že se postupně budeme dovídat o tajemném světě včeliček, že navštívíme starý úl a  za splněné úkoly budeme  sbírat medáky - to jsou peníze, za které si na závěrečném jarmarku nakoupíme, co budeme chtít. 

Hned druhý den jsme si vyrobili na medáky látkové měšce, abychom je nepoztráceli. Dopoledne jsme navštívili včelařku, která nám ukázala, jak to v úle chodí, kdo tam žije. Dokonce jsme do takového úlu i mohli nakouknout a pozorovat za sklem život včel. Prohlédli jsme si včelí dílo, ukázali si, jak vypadá plástev medu, jaké množství medu se do plástve vejde. Také jsme viděli pomůcky, které včelař používá, když se na včelky jde podívat.

Protože byl opravdu krásný letní den, tak jsme se odpoledne koupali a po večeři jsme si uvařili bylinkový čaj, který jsme všichni ochutnali. 

 2. den - V lese

CIMG9047

Když jsme ráno vstali, tak pršelo jen se lilo, ale nám to nevadilo.

Protože víme, že se na závěr našeho včelařského tábora vypravíme na jarmark, kde si nakoupíme různé dobroty, připravili jsme si na ten náš velký nákup tašky. Ozdobili jsme si ji každý podle svého. Dopoledne jsme strávili povídáním si o včelách krmičkách. Že nevíte, co to je za včelky? To jsou mladé včelky, které ještě nevylétly z úlu a pečují o své ještě nevylíhnuté sestry. Navzájem jsme si vyzkoušeli jaké to je krmit se a aby to nebylo jen tak jednoduché, zavázali jsme si oči.

Po odpoledním klidu  se nám vyčasilo a tak jsme vyrazili do lesa na borůvky. Byli jsme všichni pilní jako včelky a natrhali dohromady dva kbelíky, ze kterých nám pan kuchař upeče borůvkový koláč. Podívejte se, jak pilně jsme sbírali, ale i ochutnávali borůvky medůvky.

 3. den - V Krušlovském včelíně

CIMG9122

 Ráno hned po snídani jsme objevili  v našem úle dopis, kde jsme se dozvěděli, co nás všechno čeká. Našli jsme v něm včelku Máju, kterou jsme si začali vyrábět. Také jsme si chvilku povídali o včelkách   čističkách. To je další činnost, kterou včely dělnice prochází, když jsou ještě hodně mladé. Čistí plástve a připravujou ji nejen  pro královnu, aby do voskových buněk mohla naklást vajíčka, ale také je připravují, aby do nich mohly včely uložit med do zásoby.

A všechny děti si z pilných včeliček vzali příklad a  pečlivě si uklidily své pelíšky a  při bodování dostali plný počet bodů.Dopoledne v lese kluci i děvčata stavěli různé skřítčí domečky a doupata. Po obědě jsme si chvilku odpočinuli a vyrazili na autobus do nedalekého Krušlova, kde bydlel vyhlášený včelař a řezbář pan Mach. Ani byste nevěřili, kdo nás tam přivítal. Přiletěla za námi včelka Mája.  Prohlédli jsme si  včelín pana Macha a a poslechli vyprávění o včelíně a jeho řezbářství. Mája si pro nás připravila 3 soutěže. Nejprve jsme zalévali květiny, aby neuschly, potom jsme sbírali pylová zrníčka a poslední úkol byl nejzábavnější. Hledali jsme včelky, které stejně bzučeli. Za splněné úkoly jsme si vysloužili medáky a vyrazili procházkou do Čestic.

V podvečer jsme se ještě vykoupali.

 

4. den - Včelky stavitelky

 

Když včelky trochu povyrostou, stávají se  z nich stavitelky, které mají za úkol stavět voskové plástve. Dnes jsme se za včelky stavitelky proměnili my, ale nestavěli jsme voskové plástve, ale hráze na potoce  a všechny nás to moc bavilo.

Za to, že jsme byli pilné jsme si vysloužili odměnu.

Po obědě, když jsme si trochu odpočinuli, na nás čekala včelí olympiáda. Už jste někdy viděli, jak se přenáší pylová zrnka, nebo přesně terfuje žihadlem? Podívejte se na fotografie. Protože jsme se všichni moc snažili, dostali jsme perníkové medaile, to byla dobrota.

Protože bylo teplo, tak jsme se potom koupali. Moc jsme si celý den užili. 

 

5. den - U Pučmelouda

CIMG9321

A dnes se z nás staly včelky strážkyně. Už jsme trochu starší včeličky a tak i naše práce je zodpovědnější. Abychom se ale včelkami strážkyněmi mohli stát, museli jsme prokázat svou odvahu a statečnost. Dozvěděli jsme se, že v nedaleké poustevně je ukrytý starý bručoun Pučmeloud, kterého není radno si pohněvat. V našem ranním dopise jsme se dozvěděli, jak zkouška odvahy bude probíhat. Sami nebo po dvojicích jsme museli projít stezkou a v poustevně navštívit straého Pučmelouda. Všichni jsme to zvládli a za odměnu jsme dostali včelí tykadla. Pučmeloud se udobřil a stal se náš kamarád a tak jsme ho pozvali, aby si s námi večer opekl na ohni špekáčky. 

Protože bylo velké horko, tak jsme se odpoledne koupali a také si vyráběli svíčky z včelího vosku.

 

6. den - Na jarmarku

 

Dnes nás čekal opravdu horký den, proto jsme strávili, co nejvíce času u vody. Dopoledne jsme se vypravili stavět hráze do potoka , tam se nám moc líbilo a odpoledne jsme byli u bazénu. Vodní hrátky jsme si užili. Dnešní den byl také významný tím, že jsme se podívali na jarmark, kde jsme si u Medové báby mohli nakoupit za vydělané medáky, co jsme chtěli. Medová bába měla zboží všeho druhu -  něco na zub, něco na hraní, voskové svíčky, omalovánky. Však uvidíte. Když jsme utratili všechny své peníze, začali jsme si balit kufry. Už se domů moc těšíme.

 

 

 Milí rodiče, rády bychom  pochválily všechny děti. Byly skvělé a tábor jsme si všichni společně užili. V příštím roce nebo někdy jindy se budeme těšit na viděnou. 

Přejeme Vám krásnou dovolenou a pohodové léto

kolektiv paní učitelek

 

 

 

PŘÍJEZD DO PRAHY V PÁTEK 26.7. 2019

BUDE MEZI 11.00 - 11. 15

NA NÁDRAŽÍ NA KNÍŽECÍ PŘED HOTEL AKCENT.

PROSÍME VŠECHNY RODIČE, ABY ZDE BYLI VČAS. DĚKUJEME

 

doc00528920190122094602 001