V létě u vody aneb děti ze ZŠ Truhlářské ve škole v přírodě

CIMG6574

Kde jinde se dá trávit horké léto než u vody. Čas děti  trávily nejen u bazénu na zahradě, ale zavzpomínaly si, co zažívali jejich rodiče a prarodiče - na nedalekém potoce stavěly hráze a různá jiná vodní díla. S paní učitelkami se vypravily na výlet do Dobrše a na nedaleký hrad Helfenburk.

Děti si na památku vyrobily skřítka, který jim bude připomínat pobyt ve škole v přírodě v Česticích. 

  CIMG6566  CIMG6568  CIMG6570  CIMG6575

CIMG6563  CIMG6556

Kde jsi pampeliško?

CIMG6547

Děti z MŠ Národní objevovaly krásy jarní přírody. Pampelišky jsou jako sluníčka. Září si v zelené trávě a jejich květy čekají, až je navštíví včelka nebo jiný hmyz. A protože odedávna si děvčata vila z pampelišek věnečky, vyzkoušely to také  holčičky z MŠ Národní. Kluci si mezi tím stavěli domečky pro skřítky anebo pozorovali, co se děje se stonkem pampelišky, když se namočí do vody. V přírodě se děje neustálá proměna a tam, kde jsme včera pletly věnečky jsou dnes ochmýřené hlavičky. Pár pampelišek jsme rozfoukali, abychom příští rok zase mohli pozorovat žlutě zářivé barvy.

Děti ve škole v přírodě navštívila včelka Mája a podívaly se do včelího úlu, jak si včelky tvoří své dílo. Večer jim zpříjemnila dětská dudácká muzika,  při které si všichni společně zahráli a zatancovali.  

 

CIMG6546 CIMG6539CIMG6544  CIMG6539   CIMG6549 fotoaparát 096

Co se děje ve starém úle aneb děti z MŠ Masné a  MŠ Pštrossovy pozorují včely

IMG 9972

Když děti z Masné a Pšotrossovy školky s paní učitelkami dorazily, sněžilo. I takové počasí na Šumavě občas bývá na začátku května. Během pobytu se ale počasí umoudřilo a bylo fajn a všichni mohli vyrazit do přírody pozorovat včeličky při práci, protože téma školy v přírodě bylo "Včelka Mája". Domů pro sebe nebo pro své maminky a tatínky si vyrobily svojí včelku Máju. 

Děti také vyrazily na výlet na hrad Kašperk a také jim přišla zazpívat a zatancovat dětská folklórní kapela, se kterou si zazpívaly  a zahrály na nástroj - fanfrnoch. Školu v přírodě si užily, i když bylo  trochu chladněji.  

 

IMG 9211  IMG 9646  IMG 9710  CIMG6529

 

 

Naše paní zdravotnice Anna Dolejšová se ve svém volném čase věnuje psaní poezie a vždy nás nějakými novými verši potěší. Přečtěte si její nejnovější jarní báseň.

Jedna jarní

Anna Dolejšová

Už brzy z ptačích hnízd vyklubou se holátka,

která mají stále prázdná volátka,

až jim peří naroste a noty budou znát,

rádi budem ptačím trylkům všichni naslouchat,

budem čilí poránu, a když budem usínat,

budou nám pak písně ptačí libě v uších doznívat.

stažený soubor

 

 

Jarní škola v přírodě

CIMG6501

Jaro nás nikdy nepřestane překvapovat svou jemnou krásou a barevností. Toho všeho si užili školáci ze ZŠ Sázavské na častých výletech po okolí. Děti byly šikovné a zvládly i několikakilometrové pochody. Byly se podívat na ovčí farmě, kde mohly pozorovat nejen ovečky a právě narozená jehňata, ale také řadu dalších hospodářských zvířet. Vyrazily také se svými paní učitelkami do Hoslovického mlýna, kde se právě v tento týden otevírala nová sezona. A protože je těsně před Velikonocemi, přijela jim povyprávět o tradicích a zvycích, které se s tímto významným svátkem pojí , dudačka ze Strakonic. 

CIMG6474  CIMG6476  CIMG6491  CIMG6499

Přiletěla včelka Mája

Že se jaro již opravdu probouzí, mohly děti pozorovat na vycházkách, kde našli první rozkvetlé kytičky, zařádily si na prolézačkách a kluci si zahráli fotbal na fotbalovém hřišti.  Pobyt si zpestřily pěším výletem do mlýna v Hoslovicích. Po milém přivítání pan mlynář děti mlýnem provedl a povyprávěl o mlynářském řemesle. Děti si zkusily, jak se pomocí cepů mlátilo obilí a šlo jim to opravdu dobře. Také během pobytu stihly navštívit včelín v nedalekém Krušlově, odkud za nimi přiletěla do školky včelka Mája. Jako památku na pobyt si děti vyrobily zajíčky z přírodních materiálů.

 

 CIMG6415

 

 ...A přišlo jaro...

CIMG6398   CIMG6405    

 ...A přišlo jaro. Příroda se pomaličku začala probírat ze zimního spánku a paní Zima už téměř dokralovala. Jen občas nám ještě poslala  pár vloček sněhu a trochu fujavice, ale sluníčko bylo silnější.  Děti při svém pobytu venku pozorovaly první poslíčky jara a do školy v přírodě zavítala kouzelná čarodějka, která dětem ukázala, jak se vyrábí duha. Děti si vyrobily jarní ptačí budky a beránky, které mohly v Česticích vidět.

CIMG6399   CIMG6400   CIMG6401

 

Maminky s dětmi

CIMG6360

V týdnu od 13/2 do 17/2 u nás ve Škole v přírodě v Česticích proběhl pilotní projekt Maminky s dětmi.  Projekt byl připraven ve spolupráci s MŠ Revoluční a MŠ Pštrossovou. Účelem tohoto pobytu bylo přiblížit rodičům školu v přírodě. Seznámit je s vzdělávacím programem a činnostmi, které u nás pro děti připravujeme a  prohlubovat důvěru rodičů k naší škole. Aby  poznali, že pobyt  má přínos pro jejich děti nejenom z ozdravného hlediska, ale že je prospěšný i z hlediska poznání.

Program byl koncipován tak, že děti i maminky měly svůj program. Odpoledne pak trávily čas společně.

Maminky  odložily své každodenní povinnosti, aby načerpaly nové síly. V rámci pobytu byly pro ně připraveny tvořivé dílny, kde si mohly vyzkoušet řadu netradičních výtvarných technik. V příjemných prostorách naší půdní vestavby si malovaly na hedvábí, vyzkoušely enkaustiku nebo si „drátovaly“  zápichy do květníku.

Zatímco maminky tvořily, děti měly svůj program s p. učitelkami. I když bylo už téměř jarní sluníčko, chodily bobovat a na procházky. Při pobytu venku se podívaly na malá jehňátka a přinesly jim něco dobrého na zub..

V rámci pobytu viděly  divadelní představení a malý dudácký koncert, při kterém si zatančily.

Někteří rodiče využili tento pobyt jako přípravu dítěte na předškolní docházku. Dítě zde získalo první osobní zkušenost s odloučením od rodiče, ale rodič byl v dosahu.

Podle reakcí maminek a dětí se všem u nás líbilo. 

 

CIMG6347 CIMG6349 CIMG6366 CIMG6367 

CIMG6373 CIMG6355  CIMG6356  CIMG6374 IMG 7826

 

 

 

Ledové království

IMG 6481

Děti z MŠ Masné objevovaly během školy v přírodě  ledové královstí. Užívaly si ledového  království všude okolo. Samozřejmě v každém takovém království nesmí chybět zimní hry na sněhu, velkolepý maškarní ples a truhla plná pokladů. Podívejte se na fotografie, jak se dětem u nás líbilo.

 

IMG 6562 IMG 6604 IMG 6622 IMG 6643 IMG 6730 IMG 6978

 

 

Jak jsme si užívali zimní radovánky

Děti z MŠ Revoluční se svými paní učitelkami si přijely do Čestic užít zimu. Paní Zima se na ně opravdu  připravila se vším všudy. Přichystala pořádnou sněhovou přikrývku, na které děti mohly bobovat a vyčarovala mráz,který dětem obarvil tváře dočervena. Při jedné vycházce děti pozorovaly, jak vypadá zimní duha. 

V rámci pobytu navštívily děti i místní farmu, kde si prohlédly domácí zvířata a svezly se na koních. Také si vyrobily sněhuláka a odjížděly domů plné zážitků ze zimních radovánek a hlavně otužilejší.

CIMG6221CIMG6220CIMG6225CIMG6219CIMG6239CIMG6226

 

 

 

INFORMACE A PROGRAM K PROJEKTU  - MAMINKY S DĚTMI 13.2. - 17.2. 2017

Doprava

Odjezd 13.2.2017:  z Prahy v 10 hod. z autobusového nádraží  Na Knížecí před hotelem Akcent (hromadná doprava                                bude zajištěna v případě, že bude alespoň 15 - 20 zájemců - dospělí i děti). Cena autobusu tam i zpět 420 Kč.

                              nebo vlastní dopravou  

 Příjezd do Čestic cca ve 12 hod., naobědváte se a ubytujete se. O děti se Vám do 18 hod. postarají naše paní učitelky. Při večeři si děti převezmete. 

Odjezd do Prahy bude po obědě 17.2. 2017. Opět hromadnou dopravou na autobusové nádraží Na Knížecí nebo vlastní dopravou.

Ubytování

Maminky se svými dětmi budou bydlet dohromady. Požadavky na ubytování vyřeším osobně emailem nebo telefonicky. 

Program:

Maminky si své děti obléknou a u snídaně je předají našim p. učitelkám, které budou mít s dětmi program do 14 hod.

Pro děti

Děti budou mít svůj samostatný program s našimi p. učitelkami. Vyrobí si z přírodnin dárek, uvidí divadelní představení a samozřejmě budou čas trávit pobytem venku.  

Pro maminky

Ve volném čase maminek nabízíme tyto aktivity.Vzhledem k finančním nákladům bude nutné si některé výrobky uhradit (cena je vždy uvedena za nabízenou aktivitou).

 •  drátování - výrobky z drátu 0 Kč
 •  malování na hedvábí 100 Kč - hedvábná šála, barva na hedvábí 
 • malování na textil - výroba tašky - 100 kč taška, barvy na textil
 • výroba látkových hraček 50 Kč
 • enkaustika 0 Kč

Maminky se programu zúčastňovat nemusí a mohou využít volný čas k aktivnímu odpočinku, relaxaci nebo zkrášlení svého těla.

Vzhledem k lepší organizaci pobytu je nutné, aby věk dětí nebyl nižší než dva roky. Maminky s sebou mohou mít menší děti, ale musí si o děti pečovat celý den samy.

Strava se podává vždy pravidelně pětkrát za den (snídaně, ovoce, oběd, svačina, večeře).

Cena pobytu : 

 • dospělý  - pobyt od pondělního oběda do pátku (odjezd v 10 hod)1320 Kč - strava a ubytování
 • dítě do MŠ - pobyt od pondělního oběda do pátku(odjezd v 10 hod)1000 Kč - strava a ubytování
 • pro děti ml. škol. věku - pobyt od pondělního oběda do pátku (odjezd v 10 hod) 1040 Kč - strava a ubytování

V případě jakýkoliv dotazů pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo volejte na tel. číslo 721 308 245 (ředitelka školy).

Přišel k nám Mikuláš

Bývá zvykem, že na začátku prosince jako mávnutím kouzelného proutku přestanou děti zlobit, jsou k sobě milé a ohleduplné, jsou prostě řečeno jako vyměněné. Možná to má opravdu souvislost s blížící se návštěvou svatého Mikuláše a jeho družiny. Svatý Mikuláš se přišel podívat i k nám a musel si vzít velkou nůši, aby unesl nadílku, kterou si pro děti přichystal. Někdo musel slíbit nad knihou hříchu, že se v nadcházejícím roce bude snažit. Každý z dětí Mikulášovi zazpíval a nebo řekl básničku a pak už se jen mlsalo. 

Mikuláš

 

Projekt - MAMINKY S DĚTMI VE ŠKOLE V PŘÍRODĚ

Naše škola chce být aktivní ve spolupráci s rodiči a chce s nimi vytvářet vzájemné partnerství. Ve spolupráci s MŠ Pštrossovou a MŠ Revoluční jsme připravili tento projekt.

Maminky přijeďte si užít školu v přírodě společně se svými dětmi.

Škola v zimě 

 

Co všechno bude součástí pobytu u nás?

 • společné tvoření maminek a dětí
 • zimní radovánky venku - sáňkování, boby apod.
 • aktivní seznamování se zimní přírodou, lesem a životem na vsi
 • divadelní představení
 • tvoření pro maminky netradičními výtvarnými technikami
 • v případě zájmu, můžeme domluvit různé výlety v okolí (farma, středověký mlýn apod.) - tyto výlet nejsou zahrnuty v ceně pobytu

 

Jak vypadá den u nás?

Ráno si maminky připraví své dítě tak jako do školky. Na snídani  o děti převezmou péči kvalifikované paní učitelky, které s nimi budou do 14 hod. Součástí programu s místními učitelkami je společné tvoření s dětmi a maminkami, pobyt venku. V tuto dobu maminky  svůj volný čas mohou využít k aktivnímu odpočinku, relaxaci nebo zkrášlení svého těla.  Čestice nabízí řadu služeb (kosmetika, pedikúra, kadeřnictví apod.) za velmi výhodnou cenu. 

Od 14 hodin mají maminky svůj program s dětmi.

Vzhledem k lepší organizaci pobytu je nutné, aby věk dětí nebyl nižší než dva roky. Maminky s sebou mohou mít menší děti, ale musí si o děti pečovat celý den samy.

Strava se podává vždy pravidelně pětkrát za den (snídaně, ovoce, oběd, svačina, večeře).

Ubytování je variabilní a záleží na domluvě. 

Doprava - při větším počtu osob cca 15 - 20 osob můžeme domluvit dopravu hromadnou z  Prahy až k nám do školy v ceně 420 Kč nebo lze využít vlastní dopravu.

Cena pobytu : 

 • dospělý 330 Kč/ strava a ubytování
 • dítě do MŠ 240 Kč/ strava a ubytování
 • pro děti ml. škol. věku 250 Kč/ strava a ubytování

Závaznou přihlášku, prosím, odevzdávejte p. učitelce nebo p. řed. ve Vaší MŠ.

V případě jakýkoliv dotazů pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo volejte na tel. číslo 721 308 245 (ředitelka školy).

 

Listopadový pozdrav

Svítilo nám sluníčko, a proto jsme týden ve škole v přírodě trávili hodně venku. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na dárečky pro naše nejbližší. Do Prahy se vracíme se spoustou zážitků a hlavně otužilejší, protože svatý Martin na bílém koni už je těsně před Česticemi.

        Podzim                         Draci

 

Jak jsme si užili podzim

Některé děti z MČ Prahy 1 tradičně tráví podzimní prázdniny v Česticích. Ani tentokrát neměly o zážitky nouze. Vydlabaly si dýně, které navečer umístily na terasu a rozsvítily je. Podívaly se, jak se loví rybník. Byly na hradě Kašperku. Protože byly šikovné, dostaly za to  sladkou odměnu v cukrárně.  Viděly, jak vypadá kamenné moře a na místní farmě si vyrobily malý dárek z ovčího rouna.

Víte, jak podzim u nás v Česticích vypadá? Podívejte se na některé fotografie.

Dýně  Dýně  Dýně

Výlet  Výlov

 

Přijela pouť

Jako tradičně se v září konala čestická pouť a posvícení. Děti z MŠ Revoluční, to věděly a moc se těšily na sobotu a neděli.

S paní učitelkami z Čestic se pečlivě na pouť připravily.Napekly s nimi tradiční posvícenské hnětýnky. Každý si svou hnětýnku ozdobil a vzal si ji  do Prahy, aby i rodiče mohli ochutnat.

V sobotu se děti svezly na kolotoči a vytočily překvapení na kole štěstí. V neděli se byly podívat na divadelním představení a výstavě místního malíře v zámecké galerii. Společně si zatancovaly na zámeckém nádvoří. Děti si pouť a tradice s ní spojené velmi užili.

     Pouť          Hnětýnky          Hnětýnky