....

... Už je konec masopustu, už je konec muziky,

nebudeme hrát a zpívat, budeme se modliti ...

  V Česticích jsme slavili masopust. Děti ze školy v přírodě si takovou příležitost nemohly nechat ujít. O tom, co je to masopust, proč jej slavíme a jaké zvyky a tradice se při masopustu dodržují, se dozvěděly od paní učitelek a čestické masky si mohly  prohlédnout při jejich sobotní obchůszce vesnicí. Po pořádné veselici se lidé připravili na půst, který začíná Popeleční středou.

Podívejte se, jak jsme si užili první jarní sluníčko v Česticích. 

 20190228 104900 resized 20190228 085127 resized  20190228 085118 resized  20190227 120302 resized 20190227 111212 resized  20190227 104348 resized  20190227 104158 resized  20190227 102559 resized  

 

 

 

Zimní tábor s Eskymákem Šumákem

e38043f1f7d5fe1419109e0756544c78

Středa 13.2.

Víte, kdo ráno za námi přišel? Lední medvěd. Byla to předzvěst toho, co budeme celý den dělat. Přenesli jsme se do říše zvířat. Lední medvěd vyrušil i svého kamaráda medvěda brtníka ze svého zimního spánku. Byl chudák tak zmatený, že ani nevěděl, kde je. Během dopoledne jsme si vyrobili masky různých zvířat, abychom si mohli odpoledne uspořádat maškarní rej. Když jsme se byli venku projít, navštívili jsme salaš, kde na nás čekala malá jehňátka, která se nedávno narodila. Pozorovali jsme stopy ve sněhu a hádali jsme, kterému zvířeti by mohli patřit. Několik takových stop jsme si odlili ze sádry. 

Odpoledne nás čekal slibovaný maškarní rej. Hodně se tančilo, soutěžilo, byla promenáda všech zúčastněnývh zvířátek a dokonce jsme dostali i velký dort.

Venku nás čekal, ale důležitý úkol. Vystopovat Yátyho. Vy nevíte, kdo to je? To je bratranec Yettiho, který žije tady na  Šumavě. Všichni jsme byli odvážní a nakonec jsme Yátiho u své jeskyně každý sám navštívil. Za odměnu jsme dostali od něj stopu za splněný úkol.

Navečer jsme ještě měli závody ve psích spřeženích.  

 

 

Úterý 12.2.

A tentokrát se za námi zastavil sněhulák. Ne na moc dlouho, bylo mu u nás hrozné horko. Přišel nám říci, co dnes budeme dělat. Na obrázku v našem iglů jsme našli obrázek oblečení. Dopolene jsme si udělali čepici a rukavice, které jsme po pobytu venku vyzdobili různými vzory. Podívejte, jak se nám povedli.

Také jsme měli odpoledne divadelní představení a hráli spoustu her. Oblékali jsme se na rychlost, proplétali provázek na rychlost. Moc nás to bavilo.

Pondělí 11.2.

Tak hádejte, co se ukrývalo v dnešním okénku našeho iglů. Dopravní prostředky. Ráno, když jsme si povídali jaké prostředky Eskymáci využívají, k nám přiběhl pes se svým spřežením a přivezl nám velký balík s překvapením. 

Během dopoledne jsme si v naich dílničkách vyrobili sáně, sáňky, dopravní prostředky budoucnosti, které by mohli jezdit na sněhu a Eskymáci by je mohli využívat. Vše dle našich představ. Moc nás to bavilo a některá vozidla jsou opravdu vydařená.

Během dopoledne jsme vyrazili ven na sníh. 

Po obědě jsme si chvilku odpočinuli a ozdobili jsme si upečené perníčky. Také jsme vyrazili ven, abychom mohli vyzkoušet naše speciální lyže pro dva a sáňky, které nám tady pes nechal. 

Po večeři jsme si uspořádali velkou soutěž např. běh na sněžnicích nebo překonání divoké řeky přes ledové kry. Také jsme si zkontrolovali naše solné rampouchy, které už nám značně vyrostly. 

 

Neděle 10.2.

CIMG8512

 

Ráno jsme si po snídani otevřeli další okénko z eskymáckého iglů a byl tam obrázek jídla. Povídali jsme si, co všechno Eskymáci jí a do toho k nám přímo vtrhli dvě bíle oblečené postavy, byli to bacili. Jeden bacil se jmenoval Rýma a druhý byl neznámého původu. Prý na něj ještě nikdo nevymyslel žádný lék. Přinesli nám ukázat  roztajený sníh, který přecedili přes bílé plátno, abychom viděli, jak je sníh špinavý, i když se nám zdá, že je krásně bílý, poučili nás, co dělat, aby nás nemuseli navštívit.  Bacili by tam mezi námi poletovali ještě dlouho, kdyby nepřišla paní zdravotnice a nezahnala je. Pro jistotu nám dala každému mentolový zázračný lék, aby jsme se jich opravdu zbavili.

Dopoledne jsme si napekli perníky, každý si vykrojil několik perníčků. Když vše bylo dopečené vypravili jsme se ven na klouzačku. Přes noc trochu přimrzla a jezdila opravdu rychle. Na skokáncích jsme si to moc užili. Někdo si budoval své opevnění, jiní tvořili ze sněhové hromady tunel.

Protože jsme si ráno povídali o tom, co Eskymáci jedí, celý den se vlastně točil jen okolo jídla. Odpoledne jsme vyrazili na výpravu a nalovili jsme si při tom okouny buřtovité, které jsme si v přírodě  po eskymácku připravili na ohni. Venku jsme si pohráli v lese.

 Sobota 9.2.

CIMG8480

Včera za námi přišel pošťák a přinesl nám dopis, ale ne ledajaký. Dopis nám přišel od Eskymáka a měli jste vidět jak vypadal. Byl zamrzlý v ledové kře, ale pro nás to byla hračka dopis rozmrazit a přečít.

Také nás navštívila paní Zima a přinesla nám tašky, do kterých si budeme sbírat naše poklady. Tašky jsme si ozdobili. Paní Zima měla pro nás přichystané různé úkoly. Dělali jsme různé pokusy se sněhem, zkoušeli jsme na sníh malovat,  jak rychle taje a táké jsme zkusilivyrobit solné rampouchy, Uvidíme, jak pokus dopadne, na to si budeme muset počkat. 

Dopoledne i odpoledne jsme vyrazili jsme ven na pořádnou klouzačku. Sníh si opravdu užíváme. Bobujeme, stavíme sněhuláky. Někdo se pustil i dokonce do větších staveb ze sněhu a vytvořil přímo sněhovou pevnost. Čaroval

 

Pátek 8.2.

Posíláme rodičům první hlášení. Do Čestic jsme dorazili v pořádku kolem 15,15. Děti si došly na svačinu a hned se s paní učitelkami pustily do vybalování svých zavazadel. Všechny děti jsou moc šikovné a samostatné. 

 

 

 Hurá!!! Konečně přišla pořádná zima...

A my jsme mohli vyrazit s dětmi za zimními radovánkami, protože když konečně k nám přijde  zima tak u nás bývá opravdu krásná. Děti si užily bobování, stavěly sněhuláky a 

Při pobytu ve škole v přírodě si s paní učitelkami vyrobily zimní okno, které jim bude připomínat, jak si Čestice užily. 

CIMG8447 CIMG8453  CIMG8450 CIMG8451  CIMG8454  

 

doc00528920190122094602 001

Jak jsme si užívali zimní radovánky

Děti z MŠ Revoluční se svými paní učitelkami si přijely do Čestic užít zimu. Paní Zima se na ně opravdu  připravila se vším všudy. Přichystala pořádnou sněhovou přikrývku, na které děti mohly bobovat a vyčarovala mráz,který dětem obarvil tváře dočervena. 

V rámci pobytu navštívily děti i místní farmu, kde si prohlédly domácí zvířata a svezly se na koních. Také si vyrobily sněhuláka a odjížděly domů plné zážitků ze zimních radovánek a hlavně otužilejší.

 

... Oslava 30. výročí Školy v přírodě Čestice ...

doc00491920181128082805 001

 

18.listopad 1988 je dnem, který byl pro školu v přírodě významným datem. Po rozsáhlé rekonstrukci a později i přístavbě nové části se otevřela škola pro děti z MČ Prahy 1. 30 let už je dlouhá doba a je na co vzpomínat. Paní učitelka Jana Staňková si pečlivě schraňovala  po celých 30 let statistické údaje týkající se ŠvP Čestice. Na pozvánce na tuto oslavu jsou uvedeny některé z nich.

 MČ Praha 1 vybudovala Školu v přírodě v Česticích pro své děti, aby zde pro ně byly celoročně zajišťovány ozdravné a rekreační  pobyty.  

Tyto pobyty pro děti získávají v dnešní době  význam  z  pohledu zvyšování fyzické zdatnosti a samozřejmě poznávání přírody, vyrábění si drobných předmětů v naší dílničce.  Některé děti se k nám vrací během roku opakovaně, nejen se školou, ale též i v rámci táborů, které se pro děti z této MČ připravují.

Jsme rádi, že k nám jezdíteStává se i to, že k nám přijíždějí děti dětí, které sem jezdily v začátcích Školy v přírodě.

K příležitosti výročí jsme se sešli se zaměstnanci a s bývalými zaměstnanci, abychom trochu zavzpomínali, prohlédli si školu, jak vypadá dnes.   Na některé fotografie z historie i současnosti Školy v přírodě se můžete podívat níže.

Ráda bych ještě jednou touto cestou poděkovala všem zaměstnancům, kteří mají velkou zásluhu na tom, jak škola dnes funguje a také bych chtěla  poděkovat jménem svým, ale též i jménem zaměstnců ŠvP Čestice za všechny gratulace, které  nás velmi potěšili. 

Kateřina Vršková

1.foto č.1 - stará místní škola na začátku 20. století

2.fotoč.2 - rekonstrukce školy - rok 1988

3. foto č.3 - zaměstnanci ŠvP v začátcích

4. fotoč. 4 - Škola v přírodě v současnosti

5. fotoč. 5 - bývalí a současní zaměstnanci ŠvP

stará fotka rekonstr st.fot  škola léto foto zaměst

 

 

 

...Přišel k nám Mikuláš a přinesl nám zimní čas ...

CIMG8361

Bývá zvykem, že na začátku prosince jako mávnutím kouzelného proutku přestanou děti zlobit, jsou k sobě milé a ohleduplné, jsou prostě řečeno jako vyměněné. Možná to má opravdu souvislost s blížící se návštěvou svatého Mikuláše a jeho družiny. Svatý Mikuláš se přišel podívat i k nám a musel si vzít velkou nůši, aby unesl nadílku, kterou si pro děti přichystal. Někdo musel slíbit nad knihou hříchu, že se v nadcházejícím roce bude snažit. Každý z dětí Mikulášovi zazpíval a nebo řekl básničku a pak už se jen mlsalo.

Děti si během pobytu napekly perníčky přímo čertovské a také si je ozdobily. Užily si také venku sníh. Chodily se klouzat na stráň k lesu, kde byla  spousta zábavy. O víkendu navštívily místní čestické peklo a převlečené za andílky  pomohly rozsvítit velký vánoční strom dole na návsi. A opravdu vánoční čas je tady, začíná nám advent.

 

 CIMG8359 CIMG8360 CIMG8363 CIMG8367 CIMG8370 CIMG8371

 

 

... Slunéčko zachází za hory, pasáci pečou brambory....

CIMG8343

 

 Podzim se nám zase vybarvila v těch nejkrásnějších barvách a do Čestic přijely děti z MŠ Masné a MŠ Pražačky. Počasí bylo krásné. Rána jsou sice studenější, ale když se paprsky sluníčka prokoušou ranní mlhou, tak to stojí za to.

 Během pobytu si všichni užívali nejvíce pobytu venku v lese nebo na výletech. Děti z MŠ  Masné se při jedné procházce   vyrazily  podívat se na pole. Pole bylo již sklizené a přece jen se tu a tam objevilo pár brambor, které na poli zůstaly. Na chvíli si zkusily, jak se dříve žilo dětem. Nebylo to jen tak, stálo je to nemalé úsilí. Nejprve nasbírali brambory do košíku, rozdělaly s paní učitelkou ohýnek a chvíli čekání si zkrátily hrou a zanedlouho už si pochutnávaly,tak jako za starých časů,  na pečených bramborách. Někomu chutnaly, někomu méně, zato každý poznal kouzlo podzimních dob jako za našich dědů a babiček.

K podzimu neodmyslitelně patří houby. Podívejte kolik jich vyrostlo ve škole v přírodě. Každý si svou houbičku odvezl domů, aby mu připomínala týden plný zážitků. 

PA084002 PA084016 PA084042 PA084052 CIMG8336 CIMG8343

 

 

plakát zim.tábor

 

...Jak to chodí u rybníka Brčálníka aneb výlet za hastrmanem... 

 Josef Lada Vodnik na stavidle

 

Děti z MŠ Národní si přivezly krásné počasí. Plán měly jasný, vypravit se k vodám a mokřadům, aby se tam dozvěděly, co nejvíce informací  o vodě a životu kolem vody a  možná spatřily i hastrmana. Nejprve se byly podívat u potoka, pak  hledaly tatrmana i u rybníka. Pozorovaly jaké chová ryby a co u vody všechno žije a bydlí. S paní učitelkami si vyrobily v dílničce také rybičku.

Zkusily si, jak zruční rybáři jsou a kolik rybek se jim podaří chytit. Nezapomněly se s paní učitelkami dojít podívat do Hoslovického mlýna, jestli náhodou nenajdou vodníka tam. Ale kdepak, ve mlýně byl zrovna  veliký shon, řemeslnící tam měli jarmark a ukazovali, jak se dělá jejich řemeslo . Proto asi raději zůstal hastrman zalezlý pod mlýnským kolem. 

Podívejte se na fotografie,jak si děti pobyt ve škole v přírodě užily.

 CIMG8325 CIMG8329 CIMG8330 CIMG8331 CIMG8334 CIMG8335 

... O posvícení všechno to voní ...

 

Už jste byli někdy na posvícení? Děti z MŠ Revoluční a Magnitogorské ano. Náležitě se na pouť a posvícení musely připravit. S paní učitelkami napekly hnětýnky. To je tradiční pečivo, které se u nás na Podlesí připravuje na posvícení. Dříve každá dívka svému mládenci takovou hnětýnku upekla a ozdobila  a za tanec na posvícenecké tancovačce dala.

Děti si svou hnětýnku také nazdobily a odvezly domů do Prahy a ta posvícenecká tancovačka také byla.  Dětem přišla zahrát dudačka, s paní učitelkami jsme si zazpívaly a zatancovaly.

Podzimní škola ale nebyla jen o posvícení. Protože počasí přálo, děti strávily spoustu času venku. V lese na ně čekala houbařská nadílka. Ukázaly si různé druhy hub, určovaly, které jsou jedlé a nejedlé. Někdo dokonce i houby dokázal správně pojmenovat. Během pobytu ve škole v přírodě děti v lese vyrobily tolik skrýší pro skřítky, že určitě žádný skřítek v okolí nebude bez střechy nad hlavou.

 Výsledek obrázku pro houby v košíku Výsledek obrázku pro houby v košíku CIMG8292 CIMG8293 CIMG8294 CIMG8296 CIMG8297 CIMG8301CIMG8302 CIMG8306 CIMG8307 CIMG8310 CIMG8311 

 

 

 

Vítáme Vás ve školním roce 2018 / 2019

mlyn  CIMG6576 sumava430.9.2012 IMG 6481

 

V rubrice  volné termíny a ceny    jsou zveřejněny termíny na zimu 2019. Jarní termíny budou zveřejněny až po umístění škol z MČ Prahy 1 tj. kolem 2. poloviny září

 Pokud budete mít zájem v tomto školním roce o školu v přírodě, kontaktujte nás na naši emailové adrese nebo na uvedný telefon.

 

 

 

Milé děti, přejeme Vám hezký zbytek prázdnin a rodičům pohodovou dovolenou.

 

Letní tábor  - Letem světem

CIMG7574  

Grónsko

Dnes se děti podívaly s naší leteckou společností  ANGELS do Grónska. Zažily zde spoustu zábavy a legrace. Eskymák Mák jim představil svoji zemi, naučily se chodit na sněžnicích, postavily iglů, překonávaly rozvodněnou řeku na ledových krách. Vyráběly si  lodičky z kůry, lovily ryby. Protože všechny úkoly zvládly výborně, dal jim Eskymák sladkou odměnu - eskymo. 

       

Mexiko

Ráno děti navštívil slavný lovec Pampalini a představil jim další zemi, kterou dnes navštívily. Děti poznaly nejen jídlo, zvyky a krajinu, ale potkaly též známého Speedyho Gonzalese, který měl pro ně řadu úkolů. Například si vyrobily kaktus, tančily mexickou vlnu, zazpívaly si písničku o Mexiku, vyráběly si sombréro a soutěžily v hodu kroužky na kaktusy a přebírání fazolí. Speedy je za splnění úkolů odměnil velkolepou slavností, kde se zpívalo, tančilo a hodovalo.

  CIMG7700 

U Indiánů

Dnes  poslal slavný lovec Pampalini  děti za Indiány. Byla to velká výprava plná dobrodružství. Při letu ale nastaly  komplikace. Letadlo se dostalo k Bermundskému trojúhelníku a pilot měl plno práce, aby překonal tuto nástrahu. Pasažéři mu však pomohli a neštěstí bylo zažehnáno. 

Aby mohli navštívit slavného indiánského náčelníka, vyrobili si čelenku. Náčelnice Orlí péro je čekala se svým kmenem v tee pee. Nejprve to vypadalo, že vykopaly Indiáni válečnou sekyru, protože dokonce vzali do zajetí paní učitelku, ale potom děti rychle poskládaly šifru, splnily zadaný úkol a válečná sekyra byla zakopána. Náčelník dětem vyprávěl, co všechno musí indiánské děti umět. Odpoledne si všichni indánské dovednosti vyzkoušeli. Házeli lasem a chytali divoké koně, stříleli luky a šípy, stříleli na terč a také si vyrazili na stezku bosýma nohama, aby jako správní indiáni se otužili a zocelili.

Za odměnu si děti zaplavaly v modrém jezeře.

 CIMG7785  CIMG7779  CIMG7783  

V Africe

Dnešní den děti vyrazily na černý kontinent - do  Afriky. Při odbavení se dozvěděly, že musí být očkovány proti malárii. Ještěže si paní zdravotnice věděla rady. Lovec Pampaliny si s dětmi o Africe povídal a dával jim rady na co si mají dát pozor. Prvním úkolem bylo vyrobit si černošského domorodce a hned vzápětí všichni vyrazili na nebezpečnou stezku do džungle, kde potkaly černošku Grífu. Ta jim ukázala, kde roste nejchutnější exotické ovoce, naučila děti ovoce poznávat a dokonce si ho mohli natrhat a ochutnat. Také jim ukázal, jak nesnadný život lidé v Africe mají, že velmi často trpí nedostatkem vody, pro kterou musí chodit daleké vzdálenosti a přenášejí ji v tykvích na hlavách.

Odpoledne děti zavítaly k řece Nilu a navštívili Egypt. Potkaly známého archeologa Horymíra Vykopávku, který jim ukázal dosud neprozkoumané archeologické naleziště. Protože našly a vykopaly  velice zásadní archeologické objevy, odměnou jim byl svitek z papyrusu, který všechny zval na tajnou noční výpravu k Tutanchamonově hrobce. 

V Egyptě byl velmi horký den, a proto jsme se šli osvěžit do starověkých egyptských lázní. 

Večer si každá skupina dětí připravila divadlo na téma mumie a Pampalini. Když se setmělo přišla děti navštívit krásná Kleopatra a vedla je do podzemní hrobky, kde je uložena mumie Tutanchamona. Protože všichni byli opravdu moc stateční, získali drahokam z pokladu a také diplom za odměnu.

    CIMG7876    CIMG7943  CIMG7978

 V Asii

Poslední kontinent, kam Pampalini děti poslal, je Asie.  Dopoledne s dětmi strávil Číňan Hamburger San, který představil dětem  zvyky a kulturu své země. Děti si vyráběly z rýže kaligrafii, skládaly obrázky asijských zvířat a také jim Hamburger San ukázal, jak správně jíst čínské nudle hůlkami.

Odpoledne se objevila Japonka Tchaj Ovnitchka a pozvala děti na čajový obřad. Při poslechu japonské hudby a zapálené vonné tyčince ukázala dětem, jak se čaj správně připravuje a společně pak vypily šálek jasmínového čaje. K čaji dětem podávala koláček štěstí. Každý si vybral jeden. Uvnitř koláčku se skrývalo nějaké životní moudro.

I v Asii bylo nebývale teplé počasí, proto děti strávily zbytek dne u jezera Tchaj-chu.

   CIMG8006 CIMG8066 

Všude dobře, doma nejlíp 

A dnes jsme se vrátili do Čech. Co bychom byli za cestovatele, kdybychom neznali naši zemi.

Ráno si děti sbalily batůžky a vyrazily na výlet do Hoslovického mlýna. Tam je přivítala písničkou dudácká muzika a šly navštívit mlynářku. Mlynářka zrovna zadělával těsto na vdolky. Ukázala dětem svůj statek a sednici a její synáček provedl děti po  hospodářství. Děti si prohlédli hospodářství, nakrmily zvířata, podojily kozu a nezapomněly ani na králíky. Odměnou za vykonanou práci byly vdolky paní mlynářky. 

Odpoledne jsme strávily koupáním a přípravou na odjezd. Po večeři za dětmi naposledy zavítal lovec Pampalini, aby se s námi rozloučil. Předal všem cestovatelům kufříky, které jim budou připomínat pobyt na táboře Letem, světem.

 CIMG8169  CIMG8244  CIMG8193  CIMG8189

 

 

... My máme máječek, pěkný, zelený ...

 Květen, nebo-li máj začíná na Podlesí (a samozřejmě nejen tam) tím, že se mladí chlapci vydají do lesa, přivezou strom, oklestí jej a ponechají mu jen zelený vršek, ozdobí a postaví.

Však takových májek  cestou na Šumavu můžete spatřit celou řadu. Téměř každá vesnice se pyšní svou májkou. Jde o velmi starý zvyk, který sahá až do doby pohanské, kdy se tak uctívala bohyně úrody. Vždy byla tato tradice spojena s veselicí mládenců a děvčat.

Podívejte jaký máječek jsme si ozdobili my a jak jsme s ním zatancovali a nejen na to, ale i jak jsme si užili školu v přírodě hrou venku.

CIMG7503 CIMG7495 CIMG7497 CIMG7499  CIMG7504  CIMG7509 CIMG7511CIMG7510

 

...Jaký duben - takový říjen...

CIMG7448

Jestliže platí tato pranostika, můžeme očekávat  velmi teplý a suchý říjen. Začátkem dubna, když žáci ze ZŠ z Uhelného Trhu přijeli k nám do Školy v přírodě v Česticích, bylo aprílové počasí téměř letní.   Během pobytu se  podívali na hrad Kašperk,  zastavili se ve sklářské huti v Kašperských Horách, aby se podívali, jak se dříve na Šumavě zpracovávalo sklo, navštívili farmu, kde se z ovčí vlny vyrábí různé drobné i větší předměty a došli se pěšky podívat do Hoslovického mlýna, kde si prohlédli, jak vypadá stavidlo, mlýnské kolo, ale mohli si také vyzkoušet, jak se zachází s cepem a podívat se na další hospodářská zvířata.  Protože jim počasí opravdu přálo, trávili hodně času venku, kde pozorovali spoustu rozličných živočichů, které jarní sluníčko probudilo z dlouhého spánku. V polytechnické dílně si vyrobili květiny, které jim pobyt u nás ve škole, bude připomínat i v Praze.

 CIMG7453 CIMG7482 CIMG7461 CIMG7466 CIMG7464  CIMG7470 CIMG7475

CIMG7476 CIMG7486 CIMG7485 CIMG7483 CIMG7490 

 ... Velikonoce na Staroměstském náměstí ...

Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 53

Tentokrát jste nepřijeli vy za námi, ale naopak.  Pošumavská dudácká muzika a dětský soubor  patřící k PDM ve spolupráci s Nadací Pražské děti uspořádala koncert pro žáky mateřských a základních škol z Prahy 1 na Staroměstském náměstí. Přijeli jsme za Vámi, abychom dětem ze škol zřizovaných MČ Prahy 1 ukázali lidové zvyky, které se dříve držely od masopustu do letnic u nás v Podlesí. Některé tyto zvyky a tradice můžete u nás spatřit dodnes. Zážitky odnesly děti nejen z vystoupení, ale též naše děti z návštěvy Prahy. 

Na zajímavé setkání se můžete podívat také na tomto odkaze - Velikonoční vystoupení - a  na fotografiích.

Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 03 Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 20 Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 22 Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 31 Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 29 Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 32

Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 45 Deti detem v duchu lidovych tradic 2018 53

 

 

 ... U nás v předjaří ...

...A přišlo jaro. Příroda se pomaličku začala probírat ze zimního spánku a paní Zima už téměř dokralovala. Jen občas nám ještě poslala  pár vloček sněhu a trochu fujavice, ale sluníčko bylo silnější.  Děti při svém pobytu venku pozorovaly první poslíčky jara a do školy v přírodě zavítal kouzelný drak Bramborák. Vyráběli jsme si malé beránky, které jsme mohli pozorovat na jedné z vycházek v okolí Čestic.

CIMG7421 CIMG7425  CIMG7426    CIMG7424

... Zimní škola v přírodě ...

CIMG7415

Mrzlo, až praštělo. Mráz svoji kouzelnou hůlkou namaloval, co se dalo. Ledové květy na okna, které nás inspirovaly a  vyrobili jsme si s paní učitelkami podobné. Tím mráz ale s malováním nepřestal, když jsme přišli z bobování byly naše tváře červená jako jablíčka. Také jsme se došli podívat do Hoslovického mlýna, jestli opravdu platí rčení že, ......na svatého Valentina, zmrzne i kolo mlýna ....A byla to pravda. Pan mlynář nám pověděl něco z historie a ukázal celý mlýn. Výlet i zimní školu v přírodě jsme si užili.

CIMG7407 CIMG7408  CIMG7410  CIMG7403 CIMG7402 CIMG7401 CIMG7396

 

 

... Pobyt rodičů s dětmi...

 

CIMG7391

CIMG7395   

 

V únoru jsme u nás ve škole opět přivítali rodiče s dětmi. Přijeli za námi rodiče s dětmi, kteří už u nás byli, ale také ti, kteří chtěli poznat, jak vypadá a co nabízí Škola v přírodě.

Opět měly maminky a děti svůj čas pro sebe a samozřejmě i dohromady. Děti dopoledne trávily s paní učitelkami. Vyráběly si malý dárek - krmítko s ptáčky - jednoduchou a kreativní technikou - enkaustikou, která vždy děti baví. Podívaly se na čestvě narozená jehňátka. Podívaly se na divadelní představení. 

Maminky mezi tím relaxovaly a nebo trávily dopoledne tvůrčími aktivitami. Vyráběly většinou dekorace s jarní tématikou. V prostorách  naší půdní vestavby vznikly malé dílny, kde si mohly maminky vyzkoušet řadu netradičních výtvarných technik.

Naštěstí v polovině pobytu napadlo dostatek  sněhu a rodiče s dětmi si mohli užít pobyt se vším všudy.

Někteří rodiče využili tento pobyt jako přípravu dítěte na předškolní docházku. Dítě zde získalo první osobní zkušenost s odloučením od rodiče, ale rodič byl v dosahu.

Podle reakcí dětímaminek  se všem u nás líbilo. 

CIMG7387 CIMG7392 CIMG7385 CIMG7393

CIMG7381 CIMG7380 CIMG7382 CIMG7383 CIMG7379

...Hurá, konečně přišla zima...

CIMG7361

... A mohli jsme vzít boby a lopaty a vyrazit na kopec a užít si zimní radovánky. Sníh byl překrásný, nadýchané sněhové peřiny jsme si užívali, jak jen to šlo. 

Samozřejmě, že jsme si postavili sněhuláka. Byl velký, měl tmavé oči a jako správný sněhulák -  nos z mrkve. Zazpívali jsme mu písničku, aby věděl, že je ve školce v přírodě.

Abychom si mohli sněhuláka s sebou vzít do Prahy, vyrobili jsme si jednoho z polínka. Namalovali mu pořádné červené tváře a nasadili šálu a čepici, aby mu nebyla zima. A pozor!!! Polínko jsme si uřízl sám, paní učitelka mně sice pomáhala a dávala pozor, abych se nezranil, ale jinak m to šlo úplně samo.

Nezapomněli jsme také na ptáčky. Do krmítka jsme nasypali dostatek potravy a když jsme měli štěstí a chovali se úplně tiše, mohli jsme je pozorovat...

 CIMG7361 CIMG7363 CIMG7364 CIMG7362  CIMG7358 CIMG7356 CIMG7367

 

Krásné Vánoce, klid a pohodu v roce 2018

přejí zaměstnanci ŠvP Čestice

A M Hlavni

 

 

 

...Kdo to klepe? Bílý pán, Mikuláš dnes přišel k nám...

CIMG7296

Také u nás ve škole v přírodě se zastavil svatý Mikuláš s čertem. Čert byl velký neposeda a pořád děti zlobil a nenechal je na pokoji. Všechny děti dostaly nadílku, kterou si jistě zasloužily. A ten, kdo přece jen přes rok trošinku zlobil, slíbil, že to v příštím roce určitě bude lepší. Děti sv. Mikulášovi poděkovaly písničkou a říkankou, tím ale čertovské řádění neustalo.

Na zámku v Česticích bylo pořádné pekelné řádění. Sám Lucifer se přišel na tento svět podívat. Ten, kdo byl statečný, mohl si s ním záhrát kostky.

Děti z MŠ Magnitogorské a MŠ Peškova toho stihly opravdu hodně. Postavily si sněhuláka a jako upomínku na svůj slib, který daly svatému Mikuláši si upekly perníkové čertíky, které si také ozdobily a odvezly domů.

CIMG7300 CIMG7303  CIMG7306 CIMG7308

 

 

 

...A přišel podzim...

CIMG7275

Přišel podzim a převlékl stromy do barevných kabátků a my jsme všechnu tu krásu mohli pozorovat. Ve škole v přírodě jsme si užili spoustu zábavy. Na častých vycházkách při pobytu venku jsme pouštěli draky, hráli si ve spadaném listí a také sbírali přírodní materiál, který podzim má více než dostatek. Někdo si vyrobil barevnou podzimní paletu, jiný skřítka podzimníčka. Podívejte se, jak se nám to povedlo.

CIMG7271 CIMG7268  CIMG7273  CIMG7276

... O posvícení všechno to voní tak jako v apatyce,

ten, kdo by nešel na posvícení, to by byl blázen přece ...

 

Slova známé lidové písničky vystihují v jakém duchu se nesl druhý zářijový víkend, kdy ve škole v přírodě byly děti z MŠ Revoluční. Připravily se na to naše posvícení opravdu důkladně. Napekly hnětynky, což je , kde při sladkém mlsání mohou vzpomínattradiční pečivo trochu podobné lineckému, které se zdobí polevou a sněhovými ozdobami. Toto pečivo se podle tradice peče pouze jednou za rok a to na posvícení a za tanec ho chlapci dostávali na posvícenecké muzice od své milé. Děti si hnětynky nejen upekly, ale také ozdobily a odvezly si ji domů na podzimní školu v přírodě, která byla sice trochu deštivá, ale plná zážitků a pouťové zábavy.

 CIMG7215 CIMG7218  CIMG7216 CIMG7221 CIMG7224

 

Vítáme Vás na našich stránkách  v novém školním roce 2017/2018

Pokud budete mít zájem v tomto školním roce o školu v přírodě, podívejte se do rubriky volné termíny a kontaktujte nás na naši emailové adrese nebo na uvedný telefon.